LAJMI I FUNDIT:

Mickoski: Qeveria teknike duhet të shfuqizohet

Mickoski: Qeveria teknike duhet të shfuqizohet

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski konfirmon qëndrimin e partisë së tij se është për shfuqizimin e qeverisë teknike, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Deri në këtë moment nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për datën e zgjedhjeve dhe as konfirmim nëse zgjedhjet do të ishin të vetme apo të ndara. Nuk do të thoja se ka bisedime brenda parlamentit. Siç shihet, bisedimet përmes mediave janë vetë Kovaçevski dhe Qeveria. Aty dëgjuam se zgjedhjet do të ishin të rregullta në maj, atje dëgjuam se zgjedhjet do të ishin të përbashkëta. Por gjithsesi është e rëndësishme që në fund të arrijmë çdo marrëveshje që do të na çojë në një skenar të parashikueshëm dhe nuk do të na fusë në asnjë krizë kushtetuese apo politike. Pra, si OBRM-PDUKM, parimet tona i kemi thënë shumë herë në të kaluarën se nuk mund të përballojmë zgjedhje të ndara për shumë arsye, se zgjedhjet e përbashkëta apo të përbashkëta, presidenciale apo parlamentare janë zgjidhja.

Është mirë që fillimi i majit të merret si një dritare e mundshme për të arritur një zgjidhje. Unë shoh që këtu, domethënë dëgjoj përmes mediave, se qëndrimi i Qeverisë përputhet përafërsisht këtu. Nëse ka ndonjë takim të liderëve, … me këtë zgjidhje, ne si OBRM-PDUKM jemi të gatshëm ta pranojmë”, thotë kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski në një intervistë për “Zërin e Amerikës”.

I pyetur se me cilën parti shqiptare do të bëjë koalicion dhe çfarë do të ndodhë me të ashtuquajturën marrëveshje të majit, Mickoski theksoi se marrëveshja për koalicion ndërmjet fituesit dhe fituesit nuk vlen më, sepse BDI-ja e ka shkelur atë dhe se mundësia për koalicion duhet t’i jepet opozita shqiptare, duke theksuar se është e shëndetshme dhe e dobishme që BDI të kalojë një periudhë të caktuar në opozitë.

Ai konfirmoi qëndrimin e partisë se është pro heqjes së qeverisë teknike, sepse beson se shteti nuk fiton me qeverinë teknike, por përkundrazi humbet./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Rrëfimi i të riut nga Vushtrria që pretendon se u rrah nga disa policë

Rrëfimi i të riut nga Vushtrria që pretendon se u rrah nga disa policë

Drejtësi
Bllokohet Rruga e Kombit, do të kryhen punime për zhvendosjen e një ure

Bllokohet Rruga e Kombit, do të kryhen punime për zhvendosjen e një ure

Lajme
Tërmet në Shqipëri

Tërmet në Shqipëri

Lajme
Si do të ndikojë në Ballkan vazhdimi i pushtimit rus të Ukrainës, a rrezikohet Kosova nga një konflikt?

Si do të ndikojë në Ballkan vazhdimi i pushtimit rus të Ukrainës, a rrezikohet Kosova nga një konflikt?

Siguri

"Pacientët shqiptarë i rrahnin në QKUK", Dr. Salih Krasniqi flet për dëshmitë e mbledhura për krimet e luftës në Kosovë

Lajme
Kadrijaj thotë se një ambasadë e Kosovës i ka rekomanduar një kosovari nxjerrjen dhe pranimin e dokumenteve të Serbisë

Kadrijaj thotë se një ambasadë e Kosovës i ka rekomanduar një kosovari nxjerrjen dhe pranimin e dokumenteve të Serbisë

Lajme
Kalo në kategori