Në tetor, Audi bëri një vështrim të mirë të A8 L Horch dhe në foto duket mjaft mbresëlënës.

Prodhuesi gjerman i automjeteve ka lançuar që atëherë A8L Horch në Guangzhou Auto Show 2021 në fillim të këtij muaji. Pra, a është më shumë se një version ekstra-luksoz i A8L? Kjo është ajo për të cilën shumë po flasin.

Nëse mendoni se A8 L Horch duket edhe më i madh se A8L standard, keni të drejtë. A8 L është tashmë 208,7 inç (5,302 mm) i gjatë nga parakolpi në parakolpi, kështu që askush nuk do ta ngatërrojë atë me një veturë kompakte. Por ky është versioni Horch për të cilin po flasim dhe mban emrin e një prej shtyllave të kompanisë.

Reklama
Reklama

Dhe meqenëse synon gjithashtu të ‘mposhtë’ Mercedes-Maybach S-Class, është e drejtë që Horch të jetë më i gjatë se modeli standard. Horch ka 213,5 inç (5,422 mm) nga hunda në bisht.

Me bazën e tij të zgjatur të rrotave, ne shohim dyert shumë më të mëdha. Jo vetëm kaq, vihen re më shumë bizhuteri automobilistike në formën e copave të kromit të aplikuara në trup.

Prekje të tjera unike përfshijnë dizajnin e rrotave, pamjen e jashtme të ngritur dhe distinktivët Horch.

Dhe ashtu siç pritej, A8L Horch ka një brendësi mjaft luksoze. A8L Horch ka gjithashtu mbështetëse këmbësh në pjesën e pasme, së bashku me qëndisje në sedilje dhe një palë ekrane që shërbejnë si info-argëtim në pjesën e pasme. Në faqen e internetit të Audi China, Horch është i disponueshëm edhe me jastëkë.

Reklama
Reklama

A8L Horch përdor një motor 3.0-litërsh V8 turbocharged me një sistem hibrid të butë 48 volt.

Është i mirë për 340 kuaj fuqi (253 kilovat) dhe 368 paund-feet (500 Njuton-metra) çifte rrotulluese.

Siç mund të pritej nga një Audi i këtij kalibri, ai ka Quattro me të gjitha rrotat dhe ndërron ndërrime me një kambio automatike me tetë shpejtësi.

Nëse dëshironi të shikoni më nga afër A8L Horch, do t’ju duhet të rezervoni një fluturim për në Kinë për këtë.

Të paktën tani për tani, është ekskluzive për atë treg, por nuk dihet nëse Audi do ta ofrojë atë edhe në vendet e tjera.

Reklama

Duke pasur parasysh suksesin e Mercedes-Maybach, patjetër që ia vlen të merret edhe kjo në konsideratë për Audi. /Telegrafi/

Reklama