LAJMI I FUNDIT:

Mediumi serb: Shuplakë dhe sharje për njerëzit e Vuçiqit, ai nuk ka më kontroll absolut mbi serbët në Kosovë

Mediumi serb: Shuplakë dhe sharje për njerëzit e Vuçiqit, ai nuk ka më kontroll absolut mbi serbët në Kosovë

Aleksandar Vuçiq, i cili prej vitesh “qeveris” veriun e Kosovës përmes Listës Serbe (SL), po humbet kontrollin mbi serbët atje.

Reklama

Kështu së paku pretendojnë disa media serbe, të cilat kujtojnë rastin kur udhëheqësi i Listës Serbe, Goran Rakiq, i cili “e dëgjon Vuçiqin pa diskutim”, është sharë nga serbët në një protestë në Zveçan.

Veç tij, kujton “nova.rs”, në Zubin Potok ish-kryetari i atij qyteti, Srxhan Vuloviq, u godit me shuplakë.

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it
Lexo po ashtu Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

“‘Tërheqja’ e serbëve nga veriu i Kosovës në një tubim në Beograd, në ditën kur kryetarët e sapozgjedhur shqiptarë hyjnë në ndërtesën e komunës në veri të Kosovës, mund të jetë një goditje për Aleksandar Vuçiqin dhe eksponentët e tij në veri të Kosovës”, vlerëson ky medium.

Mediumi në fjalë, në një shkrim të publikuar të mërkurën, vë theksin mbi faktin se si përfaqësuesit e Listës Serbe, e cila është pjesë e autoriteteve kosovare që nga viti 2015, në vend se të jenë në veri të Kosovës, ishin në tubimin e Aleksandër Vuçiqit.

“Prandaj, nuk është për t’u habitur që i pari në mesin e tyre, Goran Rakiq, është sharë nga turma në protestën në Zveçan”, konstaton ky medium. “Krahas kësaj, një nga qytetarët iu është afruar krerëve të Listës Serbe dhe u ka kujtuar se si i kanë çuar njerëzit të premten në Beograd”.

Dhe këto nuk ishin “sharjet” e para drejtuar Goran Rakiqit, bën të ditur ky medium serb.

Përveç kësaj, “në protestat në veri të Kosovës, nuk pati vetëm konflikte mes serbëve dhe KFOR-it, por edhe mes vetë serbëve”, shkruan më tej ‘nova.rs’. “Përkatësisht, në Zubin Potok, ish-kryetari i atij qyteti, Srxhan Vuloviq, ka marrë një shuplakë”.

“E gjithë kjo në fakt mund të jetë kulmi i menaxhimit të pasuksesshëm të Vuçiqit të politikës kosovare, në të cilin ai u ndoq verbërisht nga përfaqësuesit e Listës Serbe”, shkruan ndër tjerash mediumi serb. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Lajme
Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Kronika e Zezë
Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori