Në  fushat e tenisit “Arben Zeka” ne Brestovik te Pejës është zhvilluar edicioni i 3-të i turneut evropian në tenis “Peja Open 2021” ku morën pjese 47 garues nga 13 shtete evropiane.

Ne konkurrencën e femrave vendi i pare i takoi tenistes nga Serbia, Aleksandra Stevanovic e cila në finale shënoi fitore ndaj Aja Broqit nga Kosova me rezultat 2-1 në sete.

Te meshkujt titulli i kampionit i takoi maqedonasit Amar Huseinovic i cili ne finale mposhti britanikun Maxwell Castle me 2-1 në sete.

Ne konkurrencën e çifteve për femra më të mirat u shpallen kosovarja Aja Broqi dhe britanikja Katerine Revelli të cilat në finale mposhtën çiftin ruso/letonez Stefania Jakuboskaja/Aleksandra Rozkalne.

Te meshkujt vendi i parë në çifte i takoi maqedonasve Huseinovic/Stojanovski të cilët mposhtën dyshen Medved/Clausen. /Telegrafi/