LAJMI I FUNDIT:

Mbyllet kopshti zoologjik në Suedi pasi një kobra e ‘zgjuar’ largohet nga ku ishte e mbyllur

Mbyllet kopshti zoologjik në Suedi pasi një kobra e ‘zgjuar’ largohet nga ku ishte e mbyllur

Një kopsht zoologjik suedez është mbyllur pjesërisht pasi një kobër arriti të bëjë një arratisje mbresëlënëse nga rrethimi në fundjavë, me stafin i cili të hënën ishte ende në kërkim të endacakit helmues.

Reklama

Gjarpri, i quajtur Sir Vas (Sir Hiss), u arratis të shtunën pas një zëvendësimi të një llampe në një terrarium dhe besohej se ishte diku në një tavan të brendshëm.

Ai ishte sjellë në kopshtin zoologjik vetëm disa ditë më parë.

Gjarpri tani është riemërtuar Houdini sipas artistit të famshëm të arratisjes, tha Jonas Wahlstrom, drejtor i Akuariumit Skansen, transmeton Telegrafi.

Stafi ka shpërndarë miell për të tentuar për ta gjurmuar zvarranikun e arratisur dhe gjithashtu kanë vendosur edhe kurthe ngjitëse, raporton cbsnews.com.

Ata kanë sjellë edhe kamera speciale të dizajnuara për të inspektuar tubacionet e ujërave të zeza, me qëllim që të kontrollojnë çarjet e paarritshme.

Terrariumi ka strehuar kobra mbretërore për rreth 15 vjet, por banorit të ri iu deshën vetëm disa ditë për të gjetur një rrugëdalje, tha Wahlstrom për AFP.

“Doli të ishte i zgjuar,” tha ai me shaka.

Ai shpjegoi se gjarpri i arratisur kishte një avantazh ndaj banorëve të mëparshëm: stafi e kishte zëvendësuar kohët e fundit llambën në krye të mbylljes me një llambë me energji të ulët. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Interesante
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Interesante
Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Interesante
U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

Interesante
104-vjeçarja amerikane mund të thyejë rekordin Guinness si parashutistja më e vjetër

104-vjeçarja amerikane mund të thyejë rekordin Guinness si parashutistja më e vjetër

Interesante
Kalo në kategori