Mbretëresha do të varroset së bashku me bashkëshortin e saj të dashur. Princit Philip në varrezat mbretërore në Windsor, është konfirmuar nga Buckingham Palace.

Ajo do të prehet në një shërbim privat në kapelën e Mbretit George VI pas funeralit shtetëror të hënën në mëngjes.

Mbreti Charles III dhe anëtarët e tjerë kryesorë të familjes mbretërore do të ecin pas arkivolit të saj në Wellington Arch kur të largohet nga Westminster Abbey, raporton thmirror.

Një shërbim i përkushtuar do të zhvillohet më pas në kishën në pasurinë Berkshire – rreth 32 kilometra nga Westminster – në orën 16:00.

Përpara funeralit, monarku i ri dhe vëllezërit e motrat e tij, Princesha Anne dhe Princat Andrew dhe Edward, do të bëjnë një vigjilje 15-minutëshe rreth arkivolit të nënës së tyre, ndërsa ai ndodhet në gjendjen e tij në orën 19:30 të së premtes.

Reklama
Reklama

Duka i turpëruar i Jorkut i është dhënë leje speciale nga Charles për të veshur një uniformë ushtarake.

Kjo, pavarësisht se iu hoqën titujt e tij të nderit dhe u largua si anëtar i familjes mbretërore pas skandaleve të Jeffrey Epstein dhe Virginia Giuffre.

Funerali i Elizabeth II do të fillojë në orën 11:00 dhe do të transmetohet për miliona njerëz në mbarë botën.

Për të ftuarit është lëshuar një protokoll i rreptë, me rreth 500 krerë shtetesh, mbretër dhe personalitete të tjera politike që mund të marrin pjesë.

Ndërsa gati 200 heronj të përditshëm janë gjithashtu në listën e të ftuarve.

Reklama

Shifrat e përgjithshme mund të tejkalojnë 2000 që ishin të pranishëm në funeralin e Princeshës Diana dhe 3,500 që pranuan ftesat për lamtumirën e fundit të Winston Churchill.

Reklama

E ndërsa fëmijët dhe nipërit e saj janë të gjithë të përfshirë, si dhe partnerët e tyre, ende nuk dihet nëse stërnipërit e saj do të marrin pjesë.

Funerali po thyen traditën mbretërore qindravjeçare pasi do të jetë hera e parë që një shërbim i tillë do të mbahet në abaci për një monark britanik.

Funerali i Georget II në vitin 1760 ishte hera e fundit që ndodhi.

Funeralet për mbretërit dhe mbretëreshat e vendit zakonisht janë mbajtur 32 kilometra larg në kapelën e Shën Georget, megjithëse aty do të varroset.

Reklama

Ajo do të prehet pranë burrit të saj të ndjerë, si dhe motrës së saj Princeshës Margaret dhe prindërve Mbretit George VI dhe Mbretëreshës Elizabeth Nëna Mbretëreshë.

Funerali është shpallur zyrtarisht ditë pushimi për bankat për Mbretërinë e Bashkuar, që do të thotë se shumë njerëz mund të kenë një ditë pushimi nga puna.

Reklama

Rreth 800 njerëz, duke përfshirë anëtarë të stafit të familjes së Mbretëreshës dhe të pasurive të Windsor, do të marrin pjesë në shërbimin e përkushtimit më pas në Windsor.

Në mesin e të ftuarve në funeral janë pothuajse 200 njerëz për kontribute të jashtëzakonshme duke përfshirë përgjigjen ndaj COVID-19.

Reklama

Përfshirë punëtorët e bamirësisë, kujdesin shëndetësor, arsimin, sektorin publik, vullnetarët e komunitetit.

Shërbimi i varrimit, i kryer nga Dekani i Windsor dhe i ndjekur nga Mbreti dhe mbretërit, do të mbetet tërësisht privat, si një “rast thellësisht personal familjar”.

Mbreti do të udhëheqë edhe një herë familjen në marshimin pas arkivolit të Mbretëreshës kur ai të zhvendoset, në orën 10:44 të së hënës, nga Salla e Westminsterit në Westminster Abbey për shërbimin funeral të Mbretëreshës.

Reklama

Ai do të ecë me Princeshën Royal, Dukën e Jorkut dhe Kontin e Uessex-it dhe pas kuartetit do të jenë nipërit e Mbretëreshës Peter Phillips, Duka i Sussex dhe Princi i Uellsit.

Reklama

Ata do të pasohen nga dhëndri i monarkut të ndjerë, zëvendësadmirali Sir Tim Laurence, Duka i Gloucester-it, kushëriri i Mbretëreshës dhe nipi i saj Earl of Snowdon.

Arkivoli i Mbretëreshës do të mbahet gjatë procesionit në një karrocë armësh 123-vjeçare të tërhequr nga 98 marinarë të Marinës Mbretërore, në një traditë që daton që nga funerali i Mbretëreshës Victoria.

Procesioni do të udhëhiqet nga një numër i madh Pipes & Drums të Regjimenteve Skoceze dhe Irlandeze, Brigada e Gurkhas dhe Forca Ajrore Mbretërore – që numëron 200 muzikantë.

Reklama

Në orën 8:00 të mëngjesit dyert e Westminster Abbey do të hapen që kongregacioni të fillojë të zërë vendet e tyre.

Reklama

Kortezhi do të arrijë në portën perëndimore të Westminster Abbey në orën 10:52, kur pala bartëse do të heqë arkivolin nga karroca e armëve dhe do ta dërgojë në Abbey për shërbimin funeral shtetëror, tha Earl Marshal. Shërbimi do të fillojë në orën 11:00.

Kryeministria dhe Sekretari i Përgjithshëm i Komonuelthit do të mbajnë fjalime, ndërsa Kryepeshkopi i Jorkut, Kryepeshkopi Kardinal i Westminsterit, Moderatori i Asamblesë së Përgjithshme të Kishës së Skocisë dhe Moderatori i Kishave të Lira do të thonë lutje.

Predikimi do të bëhet nga Kryepeshkopi i Canterbury-t i cili do të japë edhe vlerësimin, ndërsa Dekani do të shpallë bekimin.

Reklama
Reklama

Rreth orës 11:55 do të ekzekutohet “Postimi i Fundit”, i ndjekur nga dy minuta heshtje që do të mbahet në Abbey dhe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Reveille, himni kombëtar gjersa do të jehonë gajdja e preferuar e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila do të përfundojnë shërbimin funeral shtetëror rreth orës 12:00 të mesditës.

Më pas do të heqë arkivolin nga katafalku dhe do të lëvizë në procesion përmes Derës së Madhe Perëndimore duke u kthyer në Karrocën e Armëve Shtetërore e pozicionuar jashtë Portës Perëndimore.

Arkivoli do të pasohet nga Mbreti dhe bashkëshortja e Mbretit, Princi dhe Princesha e Uellsit dhe anëtarët e familjes mbretërore, të cilët do të ecin në procesion drejt Wellington Arch. /Telegrafi/