LAJMI I FUNDIT:

MASHT-i ka realizuar 68 përqind të objektivave gjatë vitit 2018

MASHT-i ka realizuar 68 përqind të objektivave gjatë vitit 2018
Reklama

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), me mbështetje të GIZ-CDBE (Zhvillimi i Kapaciteteve në Arsimin Fillor), kanë publikuar raportin e vlerësimit të Planit Strategjik të arsimit për vitin 2018.

Me këtë rast, është bërë e ditur se në vitin 2018 realizimi i objektivave është arritur 68 përqind, krahasuar me vitin 2017 ku realizimi i tyre ka qenë 55 përqind.


Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, foli për të arriturat e këtij viti.

“Sigurimi i cilësisë ka vazhduar me punë në vitin 2018, në vitin 2018 ka qenë edhe vlerësimi i mësimdhënësve për një arsim cilësor. Arsimimi dhe aftësimi profesional, baza që është bërë në vitin 2018 do të jetë shumë e rëndësishme për vitin 2019. Angazhimi ynë ka qenë që të sigurojmë jo vetëm cilësi, por të sigurojmë mundësi të veçantë për studentët. Të gjithë studentët që regjistrohen në universitete të njohura në botë kemi vendosur që t’iu japim bursa në shumën prej 7 mijë e 500 euro, me qëllimin e vetëm që ata të kthehen pastaj për të kontribuar në Kosovë”, tha ministri.

Menaxheri i programit “Politikat e BE-së- Arsimi”, nga zyra e BE-së në Kosovë, Stergios Tragoudas, thotë se çështja më e vështirë është ajo e përmirësimit të cilësisë dhe transparencës, por se është shprehur optimist për ndryshime pozitive në këtë aspekt, ani pse ka pranuar se është i ngadaltë.

“Zyra e be, ne po punojmë bazuar në parimet e cilësisë dhe transparencës dhe kjo është beteja më e rëndësishme. Në vitet në vijim do të vazhdojmë duke përfshirë edhe arsimin universitar. Shpresoj që vetëdija po rritet, e di që ndryshimet nuk mund të ndodhin brenda natës”, tha ai. /KP/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Drejtësi
“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

Drejtësi
Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Lajme
Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Lajme
Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Lajme
“Naimi na ka prerë në besë”, babai i Liridona Ademajt dyshon se vajza iu vra për përfitime financiare

“Naimi na ka prerë në besë”, babai i Liridona Ademajt dyshon se vajza iu vra për përfitime financiare

Lajme
Kalo në kategori