Kryeministri i Sri Lanka ka kërkuar një hetim për dështimet e inteligjencës përpara shpërthimeve të Pashkëve që vranë më shumë se 200 njerëz.

Ranil Wickremsinghe pranoi se qeveria e tij kishte marrë informacion paraprak të sulmit, por që ministrave nuk Iu ishte thënë.

“Nuk kishte pasur një përgjigje adekuate dhe një hetim ishte i nevojshëm për të gjetur se si u përdor informacioni”, tha Wickremsinghe.

Gjithashtu ai tha se qeveria duhet të shikojë lidhjet e terroristeve lokalë me një grup ndërkombëtarësh.

AFP raportoi se kishte parë dokumente që tregonin se policia lëshuar ​​një njoftim të inteligjencës tek zyrtarët e lartë 10 ditë më parë, duke paralajmëruar se bombarduesit vetëvrasës kishin planifikuar të goditnin “kishat e shquara”. Shefat përmendën një shërbim të huaj të inteligjencës duke raportuar se një grup islamik pak i njohur po planifikonte sulme.

Të gjitha lajmet nga Sri Lanka Të gjitha lajmet nga Sri Lanka

Po një zëdhënës i policisë së Sri Lankës tha se nuk ishte në dijeni të raportit të inteligjencës. Grupet e krishtere lokale kanë thënë se po përballen me kërcënime në rritje nga disa murgj të ekstremistëve budistë gjatë viteve të fundit. Vitin e kaluar, pati përleshje mes shumicës së komunitetit budist sinhalez dhe myslimanëve të pakicës, me disa grupe budiste që akuzonin myslimanët se po i detyronin njerëzit të ktheheshin në myslimanë.

Tre kisha dhe tre hotele u goditën nga shpërthime të organizuara, të dielën e pashkëve katolike. Deri tani autoritetet raportojnë për 207 të vdekur dhe mbi 400 të tjerë të plagosur, që po marrin ndihmën mjekësore në spitalet lokale. /TCH/Telegrafi/