IF YOU WANT TO READ THIS INTERVIEW IN ENGLISH EDITION, PLEASE CLICK HERE.

Jemi pothuajse në fund të Kampionatit Evropian 2020.

Ndeshja e shumëpritur mes Italisë dhe Anglisë do të jetë finalja e një gare të veçantë dhe të shoqëruar me shumë emocion, dashuri për futbollin dhe një kampionat i cili bashkoi mbarë shtetet e Evropës pas një viti të vështirë social, për shkak të pandemisë COVID-19.

Teksa kemi parë ndeshjet që janë luajtur në vazhdimësi gjatë Euro 2020, jo më pak na ka tërhequr vëmendjen edhe kënga që është luajtur gjatë gjithë kohës në sfond, e cila ka përcjell çdo lojë të Kampionatit Evropian.

Kënga me titull “We Are The People” ishte kënga zyrtare e Euro 2020, e punuar nga DJ numër një në botë Martin Garrix, dhe e interpretuar nga dy solistët e famshëm të grupit U2, Bono dhe The Edge.

Reklama
Bebe Rexha intervistë ekskluzive për Telegrafin: Dua të vij në Kosovë, ka qenë një ëndërr e imja gjithmonë ta vizitoj atë vend Bebe Rexha intervistë ekskluzive për Telegrafin: Dua të vij në Kosovë, ka qenë një ëndërr e imja gjithmonë ta vizitoj atë vend
Reklama

E për “sekretin” e fshehur pas kësaj kënge përcjellëse, Martin Garrix në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, ka treguar domethënien e saj – mënyrën se si erdhi deri te përzgjedhja nga UEFA dhe deri te bashkëpunimi me U2.

Martin gjithashtu ka folur për dëshirën e tij që në një të ardhme të afërt, ta vizitojë sërish Kosovën, pas një përvoje të mirë që pati në vitin 2018 me performancën e tij në festivalin Sunny Hill.

Martin Garrix (Foto: Louis van Baar)

Telegrafi: Martin, ju keni realizuar këngën përcjellëse të Kampionatit Evropian, “We Are The People”. Na trego pak si erdhi deri te përzgjedhja juaj si interpretues i këngës përcjellëse dhe më pas bashkëpunimi me U2?

Reklama

Martin Garrix: Është një nga gjërat më të mëdha që kam bërë ndonjëherë, kështu që është një nder i madh. Përgjigja ime e parë, kur UEFA kërkoi që unë të bëja muzikën për Kampionatin Evropian, ishte mosbesimi dhe pastaj kur gjërat u vërtetuan, ajo u kthye nga mosbesimi në një situatë shumë nervoze, por gjithashtu shumë i ngazëllyer dhe shumë mirënjohës që ata vunë besimin e tyre në mua, për muzikën dhe gjithçka, në duart e mia, e cila është ende shumë surreale.

Reklama

Unë kisha këtë demo dhe tingëllonte pak e përshtatshme si për The Edge, kitara intro dhe Bonon. Dhe pastaj po flisnim se kush do të ishte më i duhuri të kishte një pjesë të këngës, sinqerisht as që mendova të zgjasja dorën te Bono dhe The Edge sepse dukej kaq e pamundur. Dhe pastaj UEFA dhe ekipi thanë: “Epo, nëse nuk pyet, nuk do të kesh asnjëherë një përgjigje”. Kështu që ne përfunduam dërgimin e demos dhe pastaj, mendoj se disa orë më vonë, unë isha në telefon me Bonon duke folur për këngën. Ai po këndonte përgjatë vijës melodike dhe unë duhej të heshtja vetveten herë pas here vetëm për të bërtitur dhe më pas për të hequr zërin dhe për ta luajtur vijën melodike. Ishte thjesht një çmenduri sepse gjëja e fundit që prisja ishte që ai të ishte kaq mendjehapur dhe kaq i lehtë për të punuar dhe ta pëlqente me dëgjim të parë, “Sigurisht, ta provojmë” – ishte përgjigja e tij sapo dëgjuam demon. Dhe ai ishte, që nga dita e parë, i ngazëllyer, super i përfshirë, dhe me të vërtetë e shtyu këngën të ecte përpara.

Reklama
Reklama

Martin Garrix dhe U2 (Foto: Martin Garrix/Instagram)

Telegrafi: Përse e titulluat “We Are The People”. Cili është koncepti i këngës së sivjetme që shoqëron ndeshjet e Euro 2020?

Martin Garrix: Ne morëm shumë frymëzim nga mënyra se si na bëri të ndihemi futbolli dhe se si i bashkon njerëzit, si i bashkon njerëzit. Ne vërtet, vërtet u përpoqëm ta kapim atë ndjenjë të euforisë, ekzaltimit dhe lumturisë. Gjëja e çmendur në lidhje me këtë këngë është se ne e kemi shkruar para se të ndodhte pandemia COVID-19, por unë ndjehem si tani, ose të paktën shpresoj, se do të jehojë me njerëzit edhe më shumë sepse unë ndjehem sikur, në përgjithësi, bota ka nevojë për diçka shpresëdhënëse , diçka emocionuese, diçka ngritëse përsëri; sidomos pas këtij viti të çmendur, si ai që kaluam vitin e kaluar.

Reklama
Reklama

Telegrafi: Kur jemi te futbolli, sa jeni ju tifoz i futbollit dhe sa e keni ndjekur Euro 2020?

Martin Garrix: Unë kam parë disa nga ndeshjet po, dhe e kam parë ndeshjen nga afër në ‘Amsterdam Arena’ kur Holanda po luante kundër Maqedonisë së Veriut. Ishte një përvojë e tillë surrealiste të dëgjoja ‘We Are The People’ duke u lëshuar në stadium për herë të parë. Unë pata të rrëqethura.

Martin Garrix (Foto: Louis van Baar)

Telegrafi: Ju jeni holandez dhe me gjasë keni mbështetur Holandën në këtë kampionat. Sa jeni i kënaqur me performancën që pati ky ekip dhe kush mendoni se do të fitojë Euro 2020?

Reklama

Martin Garrix: Epo…ne jemi jashtë turneut tani për fat të keq. Unë kam qenë aq i sigurt që Holanda do të shkonte larg këtë vit, por ishte e vështirë. Mbase mendoj që mund ta fitojë Italia?

Reklama

Telegrafi: Ju keni qenë këtu në Kosovë tri vite më parë për festivalin Sunny Hill. Na trego pak çfarë mbresa ju la Kosova, dhe a do të ktheheshit sërish për të performuar?

Martin Garrix: Absolutisht! Sunny Hill ishte një festival kaq i mahnitshëm dhe Kosova është vërtet e bukur. Mezi pres të kthehem në turne dhe më në fund të jem në gjendje të festojmë së bashku përsëri.

Reklama

Martin Garrix (Foto: Louis van Baar)

Telegrafi: Kur jemi te shqiptarët, ju numëroni dy bashkëpunime shumë të suksesshme me dy artiste shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha dhe Dua Lipa. Na trego pak si ishte të bashkëpunoje me to?

Martin Garrix: Ishte e mahnitshme të punoja me të dyja. Ato janë kaq të talentuara dhe absolutisht po e çajnë tregun botëror. Jam super krenar që kam këngë me të dyja.

Reklama

Telegrafi: Në mes të “In the name of love” dhe “Scared to be lonely”, cilën do zgjidhje si më të mirën?

Martin Garrix: Kjo është si të zgjedhësh mes dy fëmijëve, i dua të dy këto bashkëpunime!

Reklama

Në të majtë: Martin Garrix dhe Dua Lipa, në të djathtë: Martin Garrix dhe Bebe Rexha (Foto: Dua Lipa/Bebe Rexha/Instagram)

Telegrafi: Martin, të falënderojmë shumë që gjete kohë për këtë intervistë. Shumë suksese në hapat e tu të radhës në karrierë. Për fund, cili do të ishte mesazhi yt për ata që e lexojnë këtë intervistë, veçanërisht për tifozët e futbollit?

Martin Garrix: Qëndroni të sigurt dhe shpresoj të jem në gjendje t’ju shoh shumë shpejt në një turne! /Telegrafi/

Martin Garrix (Foto: Louis van Baar)

Reklama