LAJMI I FUNDIT:

Marrëveshja e BE-së për “portin e përbashkët të karikimit” për celularë ka të ngjarë të arrihet më 7 qershor

Marrëveshja e BE-së për “portin e përbashkët të karikimit” për celularë ka të ngjarë të arrihet më 7 qershor

Vendet e BE-së dhe ligjvënësit e BE-së do të bien dakord për një port të përbashkët karikimi për telefonat celularë, tabletët dhe kufjet më 7 qershor.

Kjo pritet të ndodhë kur ata të takohen për të diskutuar një propozim që është kritikuar ashpër nga Apple (AAPL.O), kanë thënë njerëz të njohur me këtë çështje, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.


Propozimi për një port të vetëm të karikimit celular u prezantua për herë të parë nga Komisioni Evropian më shumë se një dekadë më parë pasi përdoruesit e iPhone dhe Android u ankuan se duhej të përdornin karikues të ndryshëm për telefonat e tyre.

I pari ngarkohet nga një kabllo Lightning ndërsa pajisjet me bazë Android mundësohen duke përdorur USB-C.

Takimi i radhës do të jetë i dyti dhe me gjasë i fundit midis vendeve të BE-së dhe ligjvënësve të BE-së mbi këtë temë, një tregues i një shtytjeje të fortë për të arritur një marrëveshje.

Ligjvënësit e BE-së gjithashtu dëshirojnë të përfshijnë sistemet e karikimit me valë që do të harmonizohen deri në vitin 2025, ndërsa vendet e BE-së dhe Komisioni duan një periudhë më të gjatë, për arsye teknike. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Çfarë është Gemini, modeli i ri i AI përmes të cilit Google synon të mposhtë ChatGPT?

Çfarë është Gemini, modeli i ri i AI përmes të cilit Google synon të mposhtë ChatGPT?

Teknologji
Google prezanton Gemini 1.0, konkurrentin e ChatGPT, e quan ‘modelin më të madh dhe më të aftë të Inteligjencës Artificiale’

Google prezanton Gemini 1.0, konkurrentin e ChatGPT, e quan ‘modelin më të madh dhe më të aftë të Inteligjencës Artificiale’

Teknologji
Google pretendon se modeli i ri i AI, Gemini, 'mendon më me kujdes'

Google pretendon se modeli i ri i AI, Gemini, 'mendon më me kujdes'

Teknologji
WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

Teknologji
Çka u kërkua më së shumti në Wikipedia gjatë vitit 2023 - lista e plotë

Çka u kërkua më së shumti në Wikipedia gjatë vitit 2023 - lista e plotë

Teknologji
Publikohet traileri i GTA 6, video-loja lansohet në vitin 2025

Publikohet traileri i GTA 6, video-loja lansohet në vitin 2025

Lojëra
Kalo në kategori