LAJMI I FUNDIT:

Marina amerikane demonstron se si do t’a mposhtë anijen më të shpejtë sulmuese të Iranit

Marina amerikane demonstron se si do t’a mposhtë anijen më të shpejtë sulmuese të Iranit

Marina amerikane ka publikuar pamjet nga stërvitja e fundit në Gjirin Arabik, që shfaq testet e sistemit të raketor MK-60 Griffin.

Reklama

“Ushtrimi demonstroi një aftësi të provuar për anijet për t’u mbrojtur nga kërcënimet me anije të vogla dhe për të siguruar sigurinë detare përmes pikave strategjike kryesore në zonën e Komandës Qendrore të SHBA, që lidh Mesdheun dhe Paqësorin përmes Oqeanit Indian perëndimor”, thuhet në mesazhin e Marinës, transmeton Telegrafi.

Ushtrimi vjetor u krye me sistemin e përmirësuar të raketave Griffin (GMS) për të provuar ndërveprueshmërinë e anijeve, taktikat e armëve dhe përmirësimet e sistemit të ri.

“Ky sistem përmirëson aftësinë luftarake në 10 Patrullat Artizanale, të gatshëm për të punuar me partnerët rajonalë dhe t’u përgjigjen kërcënimeve; në gjendje të manovroni dhe goditni nga një distancë”, tha zëvendës administratori Jim Malloy, komandant i Komandës Qendrore të Forcave Detare të SHBA-së, Flota e 5-të e SHBA-së.

Versioni i ri i raketave Griffin ishte krijuar për të gjetur kundërmasa të qëndrueshme për të mposhtur mjetet e shpejta të armikut në dete.

Sipas CNBC, për vite me radhë, Marina e SHBA-së është ankuar për motoskafet iraniane që qarkullojnë në Gjirin Persik. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Kalo në kategori