LAJMI I FUNDIT:

Maqedoni, subvencionim të rrymës kanë kërkuar edhe 21 kompani ushqimore, 17 shkolla dhe tri ndërmarrje komunale

Maqedoni, subvencionim të rrymës kanë kërkuar edhe 21 kompani ushqimore, 17 shkolla dhe tri ndërmarrje komunale

Për rrymë me çmim fiks të subvencionuar në SHA Elektranat e Maqedonisë së Veriut (EMV) janë paraqitur edhe 41 subjekte, tregojnë të dhënat e thirrjes së fundit e cila përfundoi në datën 20 të muajit të kaluar. Janë paraqitur 21 kompani të reja nga sektori ushqimor, 17 shkolla fillore dhe të mesme dhe tri ndërmarrje publike komunale, informoi sot Viktor Andonov, bashkëpunëtor për energjetikë në Qeveri.

Reklama

Andonov në konferencë për media theksoi se nuk janë paraqitur edhe 80 shkolla fillore dhe të mesme nga gjithsej 475 në shtet dhe bëri thirrje që të shfrytëzohen mundësitë të cilat i ofron Qeveria.

Bilanci energjetik për 1 shkurt tregon se prodhimtaria e përgjithshme vendore e energjisë elektrike është 19.172 megavat orë prej të cilave 13.744 janë nga termocentralet, ndërsa 5.428 nga burimet e rinovueshme të energjisë. Me këtë prodhimtari, siç tha Andonov, në tërësi janë përmbushur nevojat e amvisërive dhe konsumatorëve të vegjël.

Muajin e kaluar prodhimtaria e përgjithshme vendore e energjisë elektrike ishte 561.350 megavat orë energji elektrike, për 29 për qind më shumë në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar kur ishte 434.189 megavat orë.

Në trend Lajme

Më shumë
Tensione në Zveçan, gjatë përleshjes me protestuesit, lëndohen disa ushtarë të KFOR-it italian dhe hungarez

Tensione në Zveçan, gjatë përleshjes me protestuesit, lëndohen disa ushtarë të KFOR-it italian dhe hungarez

Lajme
Shishe, shok bomba e gurë në drejtim të ushtarëve - si filloi përleshja mes protestuesve serbë dhe pjesëtarëve të KFOR-it

Shishe, shok bomba e gurë në drejtim të ushtarëve - si filloi përleshja mes protestuesve serbë dhe pjesëtarëve të KFOR-it

Lajme
Nga përleshja e protestuesve në Zveçan lëndohen 11 pjesëtarë të KFOR-it, tre në gjendje të rëndë

Nga përleshja e protestuesve në Zveçan lëndohen 11 pjesëtarë të KFOR-it, tre në gjendje të rëndë

Lajme
​Daçiq përmend Kosovën dhe “destabilizimin e rajonit”

​Daçiq përmend Kosovën dhe “destabilizimin e rajonit”

Lajme
Refuzuan të lëshojnë rrugën për të kaluar policia, KFOR-i ndërhyn për t’i shpërndarë protestuesit e dhunshëm – raportohet për disa ushtarë të lënduar

Refuzuan të lëshojnë rrugën për të kaluar policia, KFOR-i ndërhyn për t’i shpërndarë protestuesit e dhunshëm – raportohet për disa ushtarë të lënduar

Lajme
KFOR-i shpërndan protestuesit serbë dhe liron rrugën për të kaluar veturat e policisë

KFOR-i shpërndan protestuesit serbë dhe liron rrugën për të kaluar veturat e policisë

Lajme
Kalo në kategori