LAJMI I FUNDIT:

Maqedoni, 75 persona të prekur nga epidemia e fruthit

Maqedoni, 75 persona të prekur nga epidemia e fruthit

Gjithsej 75 raste të simptomave të fruthit janë paraqitur. Për 65 prej tyre ka edhe konfirmim laboratorik, njoftojnë sot nga Ministria e Shëndetësisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

Mosha e të sëmurëve varron nga tetë muaj deri në 42 vjet. Shumica e të sëmurëve i përkasin grupmoshës prej një deri në katër vjet dhe pesë fëmijë deri në një vit. Në grupmoshën mbi 20, janë infektuar 18 persona (27.7 përqind). Sa i përket gjinisë, 34 raste (52.3%) janë femra.

Sipas statusit të vaksinës, 55 persona, respektivisht 84.6 për qind e pacientëve kanë qenë të pa vaksinuar ose me status të panjohur të vaksinës.

Gjatë javës së dytë të vitit 2019, u vaksinuan 817 fëmijë nën moshën 14 vjeçare, nga të cilët 92 përqind ishin nën moshën pesë vjeçare.

Që nga shpallja e epidemisë deri më 13 janar 2019 janë vaksinuar 2.925 fëmijë./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Lajme
Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Shëndetësi
Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Drejtësi
Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Lajme
Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Kronika e Zezë
Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Lajme
Kalo në kategori