Manchester United merr fitore komode ndaj Leeds United

Manchester United ka triumfuar 2-0 ndaj Leeds United në kuadër të javës së 23-të në Ligën Premier.

Djajtë e Kuq e nisën më mirë ndeshjen, duke rrezikuar me anë të Bruno Fernandes, që pranoi një pasim nga Jadon Sancho, por Illan Meslier ishte i vëmendshëm.

Ishte një lojë me dorë nga lojtarët e Leeds United (39’), por që gjyqtari vendosi të mos e akordonte penallti, duke sinjalizuar se loja të vazhdonte.

Në minutën e 43-të, David de Gea bëri një pritje të mrekullueshme, kur Crysencio Summerville bëri një goditje të fortë.

Pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit, që rrezikuan me anë të Weston McKennie (48’), që lëshoi një krosim perfekt, por që topi shkoi ngjitur me shtyllën e majtë.

Ishte minuta e 55-të e takimit, kur lojtarët e Manchester United kërkuan penallti, pasi Marcus Rashford u rrëzua në zonë, mirëpo gjyqtari kërkoi që loja të vazhdonte.

Goli i parë i takimit erdhi në minutën e 80-të, kur Luke Shaw asistoi te Rashford, që realizoi për 1-0.

Pesë minuta më vonë, Wohut Weghorst lëshoi topin te Alejandro Garnacho, që realizoi për 2-0.

United pati më pas dy gola të anuluara, kur Rashford dhe Weghorst shënuan – por gjyqtari nuk i pranoi ato për pozicion jashtë loje.

Pas javës së 23-të, Manchester United është ngjitur në vendin e dytë me 46 pikë, një më pak se rivali lokal City, që luan pas pak ndaj Aston Villas.