Zyrtarisht Manchester City është kampion i Ligës Premier, që është titulli i tretë në katër vitet e fundit.

Humbja e Manchester United ndaj Leicester të martën me rezultat 2-1, bëri që pas 35 ndeshjeve, Manchester City të shpallet kampion.

Qytetarët kanë 80 pikë, dhjetë më shumë se rivali i qytetit që do t’i zhvillojë edhe tri ndeshje, por nuk do të mund ta arrinte

Ky sukses i madh vjen pas suksesit tjetër, ku skuadra e Pep Guardiolas është finalist në Ligën e Kampionëve, pasi e mposhti në gjysmëfinale PSG-në.

Që nga disfata ndaj Tottenham në fund të nëntorit, City ka fituar 22 dhe kemi barazuar në dy nga 27 ndeshjet e fundit të kampionatit duke treguar një formë të jashtëzakonshme.

Manchester City ka fituar 10 nga 15 trofetë e fundit në Angli, aty ku merr pjesë. /Telegrafi/