LAJMI I FUNDIT:

LOTI

LOTI

Poezi nga: Adem Gashi*

njëherë e një mot, si sot
m’u shembën retë mbi vetull
pastaj
më ra syve mjegull

xhamave të avullt tinguj dhe lëvizje
flatra zogjsh dhe zëra:
“na i ka ra mjegulla Bunës
për tri ditë e për tri net…” –
seç ligjëron legjenda

pastaj u shfaq loti-det

në anijen me vela
drita dhe shpresa
dhe shpirtrat e lirë qiejve të kaltër

* Për “Loti”-n e Agron Shalës dhe ekipin e tij

Në trend Kultura

Më shumë
DUA MË FORT

DUA MË FORT

Poezi
Kryerja e haxhit nga shqiptarët e Kosovës gjatë periudhës osmane

Kryerja e haxhit nga shqiptarët e Kosovës gjatë periudhës osmane

Kulture
Esat Pasha kishte parfum me emër të tij: Formula sekrete e princit të Skënderbeut!

Esat Pasha kishte parfum me emër të tij: Formula sekrete e princit të Skënderbeut!

KUSH

KUSH

PUTHJA

PUTHJA

Kompleksi i Prometeut

Kompleksi i Prometeut

Kulture
Kalo në kategori