Zhvilluesi Kylotonn dhe publikuesi Nacon kanë njoftuar ardhjen e një loje të re të bazuar në Kampionatin Botëror të Rally FIA, pra sezonin 2022.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, loja quhet WRC Generations dhe është e shtata në një seri lojërash WRC të zhvilluara nga Kylotonn.

Kjo do të jetë loja e fundit para skadimit të licencës së zhvilluesit të përmendur, pas së cilës do të merret përsipër nga Electronic Arts në 2023.

Pas lojës WRC 10 2021, WRC Generations po largohet nga nomenklatura e zakonshme e lojërave zyrtare të WRC.

Përveç emrit të ri, loja thuhet se ka marrë një sërë shtesash speciale duke përfshirë makina dhe pista.

Pjesë e lojës do të jenë makinat Rally1, si dhe rregullat në fuqi këtë vit.

Ndër makinat e reja janë Toyota GR Yaris Rally1, Hyundai i20 N Rally1 dhe Ford Puma Rally1, dhe lojtarët do të kenë në dispozicion edhe 37 makina historike.

Loja WRC Generation do të jetë e disponueshme nga 13 tetori 2022 për PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X dhe S, dhe do të arrijë në PC dhe Nintendo Switch më vonë. /Telegrafi/