LAJMI I FUNDIT:

Lista e ushqimeve më të këqija për urthin

Lista e ushqimeve më të këqija për urthin
(Foto: iStock)
Reklama

Pasi u njoftua së fundmi se gazi i mustardës rrit rrezikun e kancerit të ezofagut, është rritur interesimi i publikut për të parandaluar ndjesinë e pakëndshme të djegies dhe thumbimit, që më së shpeshti shfaqet pas konsumimit të disa ushqimeve.

Nëse ende nuk e keni përcaktuar se cilat ushqime shkaktojnë urth, kushtojini vëmendje sa vijon:


Ushqimi pikant

Nëse jetoni një jetë aventureske, mendoni dy herë për ta transferuar atë në gatimin tuaj.

Ushqimet pikante përmbajnë kapsaicinë, një përbërës që mund të irritojë shtresën e brendshme të ezofagut dhe të bëjë që ushqimi të qëndrojë më gjatë në stomak, duke rritur urthin.

Zëvendësoni erëzat pikante me ato më të buta si kripa, rozmarina, rigoni, trumza, borziloku dhe xhenxhefili – transmeton KP.

Nëse vuani nga urthi shmangni këto ushqime
Lexo po ashtu Nëse vuani nga urthi shmangni këto ushqime

Ushqimi i fërguar

Ushqimi i skuqur nuk është i mirë për shëndetin, veçanërisht për zemrën.

Ushqimet me shumë yndyrë, të tilla si ushqimet e skuqura, stimulojnë kripërat biliare që irritojnë ezofagun dhe mund të relaksojnë muskul unazor që mbron ezofagun tuaj nga rritja e acidit të stomakut.

(Foto: Bucket List Tummy)

Agrumet

Edhe pse agrumet janë të pasura me vitaminë C, portokajtë, limonët nuk janë veçanërisht të butë në traktin e sipërm gastrointestinal.

Për shkak se ato janë të pasura me acid citrik, agrumet mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak, i cili është fajtori kryesor pas urthit.

Kafja dhe kafeina

Kafeja jep energji dhe na ndihmon të përqendrohemi më mirë, por në të njëjtën kohë mund të rrisë nivelin e sekretimit acidik të stomakut dhe të relaksojë sfinkterin e poshtëm të ezofagut, i cili lejon acidet të kthehen në ezofag.

Nëse keni vështirësi me urthin, përpiquni të reduktoni gradualisht kafenë dhe zgjidhni pije të tilla si kafe pa kafeinë, çaj ose ujë me aromë natyrale.

Mënyra si të pini kafe për të parandaluar efektet anësore të kafeinës
Lexo po ashtu Mënyra si të pini kafe për të parandaluar efektet anësore të kafeinës