LAJMI I FUNDIT:

Limaj tregon se si refuzoi t’ia zgjasë dorën Millosheviqit në një ashensor në Hagë

Limaj tregon se si refuzoi t’ia zgjasë dorën Millosheviqit në një ashensor në Hagë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka treguar për herë të parë se si kishte refuzuar t’ia zgjasë dorën Sllobodan Millosheviqit, derisa të dy po gjykoheshin në Tribunalin e Hagës.

Reklama

Limaj ka thënë se pasi kishin kryer vizitat familjare ishin takuar në ashensor dhe se Millosheviqi kishte provuar t’ia zgjasë dorën, por ai kishte refuzuar një gjë të tillë.

“Jam takuar në Hagë me [Sllobodan] Millosheviqin dhe gjithë strukturën më të lartë shtetërore. Jemi takuar disa herë. Njiheshim, por me Millosheviqin gjatë krejt asaj kohe veç një herë kam komunikuar. Kemi qenë në vizita familjare dytë dhe në ashensor kemi hyrë për t’u ngjitur në dhoma, pasi kemi kryer vizitat familjare. Vetëm në dy në ashensor dhe po do me ma zgjatë dorën më u përshendet dhe po më pyet ‘Si kalove në vizitë?’. I thashë ‘Po më vjen keq, por s’mund të flas me ty’. Tha ‘Pse?’, derisa unë i thashë ‘Arsyeja pse jemi këtu, je ti. Ju e keni lehtë me kalu e me ardhë me ma zgjatë dorën, por unë s’mund ta bëj, sepse ka shumë gjak mes neve dhe për atë gjakderdhje shkaktar je ti. Ka shumë dhimbje e gjak që ka shkaktuar politika juaj’”, ka treguar Limaj, në Syri Tv.

Më tutje, ai thtoë se ka komunikuar me të tjerët, por jo me Sllobodan Millosheviqin, sepse thotë se kur e ka parë atë i kanë dalë fytyrat e mijëra njerëzve.

“Me të tjerët kam komunikuar. Kur e kam parë atë njeri m’kanë dalë fytyrat e mijëra njerzve dhe krejt asaj që ka ndodhë në vendin tonë prej 1987 dhe nuk kam mundur ta kapërcej atë dhembje të kombit dhe me ia zgjat dorën dhe me u bë sikur nuk ka ndodhë asgjë”, tha Limaj.

Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Lajme
Kurti për BBC: Nuk mund të bëjë kompromise për Republikën – SHBA dhe BE-ja aleatë të pakontestueshëm

Kurti për BBC: Nuk mund të bëjë kompromise për Republikën – SHBA dhe BE-ja aleatë të pakontestueshëm

Lajme
Mediat gjermane: Kush përfiton nga trazirat në Kosovë?

Mediat gjermane: Kush përfiton nga trazirat në Kosovë?

Lajme
Osmani mori pjesë në inaugurimin e Erdoganit si president: Turqia, aleat i madh i popullit të Kosovës

Osmani mori pjesë në inaugurimin e Erdoganit si president: Turqia, aleat i madh i popullit të Kosovës

Lajme
Sheiku i Emirateve telefonon Kurtin pas tensioneve në veri - flasin për shtensionimin e situatës

Sheiku i Emirateve telefonon Kurtin pas tensioneve në veri - flasin për shtensionimin e situatës

Lajme
Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Lajme
Kalo në kategori