LAJMI I FUNDIT:

Lego heq dorë nga plani i prodhimit të lodrave nga shishet e ricikluara

Lego heq dorë nga plani i prodhimit të lodrave nga shishet e ricikluara

Gjiganti i lodrave Lego ka hequr dorë nga planet për të bërë tullat e tij nga shishet e ricikluara, në një goditje ndaj përpjekjeve të tij për të ulur emetimet e karbonit.

Kompania në vitin 2021 tha se synonte të prodhonte tulla që nuk përmbajnë naftë bruto brenda dy viteve.


Por të hënën, ajo deklaroi se kishte zbuluar se përdorimi i materialit të ri nuk reduktonte emetimet e karbonit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Lego tha se mbetet “plotësisht e përkushtuar” për të bërë lodra nga materiale të qëndrueshme.

Aktualisht, shumë prej tullave të Lego-s janë bërë duke përdorur “akrilonitril butadien stiren” (ABS), një plastikë e virgjër e bërë nga nafta e papërpunuar.

Lëvizja, e cila u raportua për herë të parë në Financial Times, do të shihet si një pengesë pas një shtytjeje të profilit të lartë nga Lego për të përmirësuar kredencialet e saj të mbrojtjes së ambientit.

Ashtu si shumë kompani të tjera, Lego ka eksploruar materiale alternative ndaj plastikës pasi qëndrueshmëria bëhet më e rëndësishme për klientët. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Fun
Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Interesante
Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Interesante
Kalo në kategori