LAJMI I FUNDIT:

Largimi i serbëve nga policia dhe institucionet do të sillte pasoja për Kosovën, mendojnë ekspertët

Largimi i serbëve nga policia dhe institucionet do të sillte pasoja për Kosovën, mendojnë ekspertët
Foto: Ilustrim

Paralajmërimi i serbëve të Kosovës për të braktisur institucionet dhe policinë vlerësohet i dëmshëm në shumë aspekte për vendin. Megjithatë, konsiderohet se Policia ka kapacitet të menaxhojë një situatë të tillë eventuale.

Reklama

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar që të mos ketë nguti me largimin e zyrtarëve policorë serb nga Policia e Kosovës.

Por edhe nëse realizohet një skenarë i tillë, zinxhiri komandues i Policisë së Kosovës për komunat në veri nuk mund të bllokohet.

Kështu mendon ish-drejtori i policisë Rashit Qalaj, por megjithatë ai thotw se një veprim i tillë do t’i sillte vështirësi Policisë së Kosovës.

“Ky paralajmërim është mjaft i dëmshëm për Policinë e Kosovës, por e di që policia është e përgatitur për të mbushur edhe atë boshllëk, edhe pse do të jetë një sfidë për nga aspekti i sigurisë”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Rashit Qalaj.

Tërheqja e të gjithë zyrtarëve policor të nacionalitetit serb do të ndodhte për herë të parë në këtë masë.

Kurti me mesazh në gjuhën serbe: Ruajeni qetësinë dhe besoni më shumë te Qeveria e Kosovës
Lexo po ashtu Kurti me mesazh në gjuhën serbe: Ruajeni qetësinë dhe besoni më shumë te Qeveria e Kosovës

Por, serbët edhe në të kaluarën janë larguar nga institucionet.

Lista serbe po ashtu në Kosovë menaxhon edhe 10 komuna të Kosovës.

Njohësi i çështjeve të pushtetit lokal, Qëndrim Arifi, thotë se largimi i sinkronizuar i të gjithë kryetarëve të Listës Serbe do të shkaktonte pasoja të shumëfishta.

“Pasojat do t’i bartnin qytetarët pasi ata nuk do të kenë një prijës që është drejtues i politikave lokale”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Dëmi tjetër sipas Arifit do t’i shkaktohej buxhetit të shtetit.

300 mijë euro kishte kushtuar organizimi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komuna të veriut, pasi ata ishin tërhequr në mënyrë demonstrative për vendosjen e taksës.

Pasi Kosova ndaloi zgjedhjet serbe, Serbia ka caktuar disa komuna ku serbët nga Kosova do të mund të votojnë në zgjedhje parlamentare./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Lajme
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Kronika e Zezë
Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Lajme
Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Lajme
Kalo në kategori