LAJMI I FUNDIT:

Lamborghini Huracan Sterrato është gati për aventurat “off-road”

Lamborghini Huracan Sterrato është gati për aventurat “off-road”

Lamborghini ka prezantuar zyrtarisht modelin “Huracan Sterrato” për rrugët fushore, i cili është edhe vetura e fundit e kësaj kompanie që fuqizohet ekskluzivisht nga një motor me djegie të brendshme.

Prezantimi i Huracanit të “ngritur” në Miami është kulmi i një fushate disamujore dhe publikimi i fotove të kësaj veture në veprim.

Sterrato është ngritur me 4.4 centimetra në krahasim me Huracan Evo, i cili lejon më shumë udhëtime me pezullim, dhe gjithashtu ka marrë një version të përmirësuar të sistemit të Integruar Dinamika të automjeteve për të shfrytëzuar sa më shumë. Largësia totale nga toka vlerësohet të jetë midis 170 dhe 180 milimetra.

Kalibrime të reja janë gjithashtu të disponueshme për mënyrat e drejtimit Strada dhe Sport, si dhe një modalitet krejtësisht i ri Rally i krijuar për ngasje në terrene me kapje të ulët.

Reklama

Përveçse është më i gjatë, Huracan Sterrato është gjithashtu pak më i gjerë. Distanca midis rrotave është rritur me 30 mm në pjesën e përparme dhe 34 mm në pjesën e pasme, janë rregulluar zgjatimet e parafangove dhe janë vendosur drita shtesë në parakolp. Ka mbështetëse në çati.

Vetura ka marrë mbrojtje nga alumini në pjesën e poshtme të trupit, pragjet anësore janë përforcuar, dhe ka gjithashtu 19 buzë me një grup të veçantë gomash Bridgstone Dueler AT002 të dizajnuara për të ofruar performancë optimale në zhavorr dhe asfalt. Ato janë të pajisura me teknologjinë runflat në mënyrë që makina të mund të përshkojë 80 km pa presion të gomave.

Modaliteti i ri i drejtimit Rally përdoret në kushte me kapje të ulët, ndërsa marrja e montuar në çati siguron ajër më të pastër në binarët me pluhur.

Reklama

Sterrato fuqizohet nga një motor 5.2-litërsh V10 që zhvillon 602 kuaj/fuqi dhe 565 Nm çift rrotullues dhe shoqërohet me një transmetim me shtatë shpejtësi me dy tufë. Përshpejtimi nga 0 në 100 km/h zgjat 3.4 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 260 km/h. Fuqia transmetohet në të katër rrotat.

Lamborghini nuk ka publikuar foto të brendshme, por është e mbuluar me Alcantara të veçantë, ekrani me prekje ka grafikë të reja, dhe në brendësi ka edhe numërues dhe tregues të veçantë dixhital dhe një busull.

Vetëm 1,499 njësi do të prodhohen, por çmimi ende nuk është bërë i ditur nga Lamborghini. /Telegrafi/