0Shares

Pas këtij tretmani, çdo mëngjes organizmi do t’ju punojë sikur një orë e mirë. Bashkimi i dy farave të fuqishme do t’i bëjë mrekulli organizmit tuaj.

Shumica konsiderojnë që ky është laksativi më i fuqishëm natyral, i cili pa përjashtim pastron plotësisht zorrën e trashë.

Fjala është për bashkimin e farave të lirit dhe të makthit (Trigonella gladiata), ndërkaq procedura është kjo: Çdo mëngjes në një filxhan njomni 1 lugë të vogël fara liri dhe 1 lugë të vogël fara makthi, mbi to qitni ujë, aq sa përzierja të zhytet në ujë dhe lëreni të qëndrojë deri në mbrëmje.

Çdo mbrëmje hani këtë përzierje, duke u kujdesur që çdo farë të lirit dhe të makthit ta përtypni mirë.

Shija është sikur hani arra të reja, nga pak e hidhur. Sapo të zgjoheni në mëngjes do të shihni që metabolizmi juaj punon për mrekulli.

Këtë procedurë përsëriteni çdo mbrëmje gjatë 20 ditëve. Gjatë asaj kohe do të pastroni plotësisht trupin nga toksina.

Pas 20 ditësh bëni pauzë së paku një muaj.

Liri është artikull, i cili është në gjendje të pastrojë plotësisht zorrët tuaja. E përdorin edhe ata të cilët kanë zorrë dembele dhe problem të madh me kapsllëkun.

Liri furnizon turpin me fibra, omega 3 thartirë yndyrore dhe proteina. Omega-3 e thartirave yndyrore është e pranishme në bërthamën e lirit dhe për këtë shkak mbështjellësja duhet patjetër të shpërthehet në mënyrë që të mund ta përdorni (që do të thotë që farat patjetër duhet mirë t’i përtypni).

Profeti Muhamed ka thënë për farën e vogël të makthit: “Po të dinit për vlerën e kësaj bime, do të paguanit peshën e saj me ar”.

Kjo farë e magjishme përdoret edhe për shërimin e alergjive, tensionit të lartë të gjakut, rregullimin e sheqerit në gjak, nxjerrjen e sekrecioneve nga mushkëritë dhe sinuset, stimulimin e metabolizmit etj. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)