LAJMI I FUNDIT:

Lajçak pas takimit me krerët e opozitës: U shpjegova për dëmtimin e reputacionit ndërkombëtar të Kosovës

Lajçak pas takimit me krerët e opozitës: U shpjegova për dëmtimin e reputacionit ndërkombëtar të Kosovës

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe ai evropian Miroslav Lajçak kanë përfunduar takimet në Kosovë për të gjetur një zgjidhje për situatën në veri.

Reklama

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka dhënë detaje në lidhje me takimin e së martës me krerët e partive opozitare.

Ai përmes një postimi në Twitter thotë se opozitës i treguan për dëmtimin e reputacionit të Kosovës.

“Bashkë me të dërguarin e ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar u shpjegova partive opozitare të Kosovës pasojat e krizës aktuale dhe dëmtimin e reputacionit ndërkombëtar të Kosovës. Ne u kërkuam atyre të mbështesin një zgjidhje politike për të zbutur tensionet”, ka shkruar Lajçak.

Ndërkohë të njëjtët janë takuar më pas edhe me përfaqësuesit e Listës Serbe, ku Lajçak përmes një tjetër postimi ka dhënë detaje nga takimi.

Ndërkohë, i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar në përfundim të takimeve në Kosovë kritikoi ashpër qeverinë e kryeministrit Kurti, me të cilën, siç u shpreh ai “Shtetet e Bashkuara kanë disa sfida”.

“Asnjë zgjidhje politike për uljen e tensioneve në veri të Kosovës nuk mund të arrihet pa popullatën e prekur. Me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe shoqërisë civile, ne theksuam nevojën që serbët e Kosovës të marrin pjesë në zgjedhjet e reja”, ka shkruar Lajçak.

“Por kemi disa sfida në marrëdhëniet dypalëshe që kanë të bëjnë me kryeministrin. Dua të jem shumë i sinqertë. Shtetet e Bashkuara janë mbështetësit tuaj më të fuqishëm. Më dhemb kur njerëzit mendojnë se disi ne po i drejtojmë marrëdhëniet tona dhe angazhimin tonë për Kosovën në dobi të Serbisë”, tha Escobar./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Qeveria e Kosovës: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Qeveria e Kosovës: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Lajme
Policia gjen sërish armë të rënda dhe municion në veri

Policia gjen sërish armë të rënda dhe municion në veri

Lajme
Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Lajme
Kalo në kategori