LAJMI I FUNDIT:

Lajçak: Dialogu të vendoset mbi politikat ditore partiake

Lajçak: Dialogu të vendoset mbi politikat ditore partiake

I dërguari special i Bashkimit Evropian, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka folur për takimin e së premtes me krerët e opozitës parlamentare.

Reklama

Në një shkrim në Twitter, Lajçak thotë se ka shprehur pritshmëri të qarta për ta vendosur dialogun mbi politikën e përditshme partiake.

“Në ditën e dytë në Kosovë, u takova me liderët e partive opozitare për të shpjeguar marrëveshjen, si dhe hapat e ardhshëm. Gjithashtu shpreha pritshmëri të qarta nga bashkësia ndërkombëtare për ta vendosur dialogun mbi politikën e përditshme partiake, veçanërisht në këtë moment kritik”, shkroi Lajçak.

Tutje tha se ka takuar edhe përfaqësuesit e Listës Serbe për t’i informuar për dialogun dhe për të dëgjuar pikëpamjet dhe vlerësimet e tyre për zhvillimet në veri të Kosovës.

Krasniqi nuk ndryshon qëndrim as pas takimit me Lajçakun: Marrëveshja e 27 shkurtit e pamjaftueshme
Lexo po ashtu Krasniqi nuk ndryshon qëndrim as pas takimit me Lajçakun: Marrëveshja e 27 shkurtit e pamjaftueshme

Po ashtu, Lajçak foli për takimin me minsitrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla.

“Dhe më në fund programi im i ngarkuar më lejoi të takohem me Ministrin e Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla. Puna jonë është e mbuluar në shumë fusha. Kjo është arsyeja pse nënvizova rëndësinë e koordinimit dhe bashkëpunimit të ngushtë”, shkroi Lajçak.

Lajçak ka përmendur edhe 15 modele evropiane të cilat thotë se ia ka prezantuar Kurtit lidhur me Asociacionin.

Zëdhënësi i Qeverisë: Lajçak ka ndarë me neve 15 modele evropiane mbi rregullimin e të drejtave të minoriteteve, jo të asociacioneve
Lexo po ashtu Zëdhënësi i Qeverisë: Lajçak ka ndarë me neve 15 modele evropiane mbi rregullimin e të drejtave të minoriteteve, jo të asociacioneve

Ndërkaq, zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu, deklaroi të premten se Lajçak, ka ofruar 15 modele evropiane për rregullimin e të drejtave të minoriteteve në Kosovë.

Në një prononcim për Telegrafin, Kryeziu tha se do të analizojnë veçoritë, karakteristikat si dhe përshtatshmërinë e atyre modeleve.

Lajçak optimist se opozita nuk do ta kundërshtojë Propozimin evropian
Lexo po ashtu Lajçak optimist se opozita nuk do ta kundërshtojë Propozimin evropian

Por, sipas zëdhënësit të Qeverisë, bëhet fjalë për modele që rregullojnë të drejtat e minoriteteve dhe jo për asociacione.

“Lajçak ka ndarë me neve 15 modele evropiane mbi rregullimin e të drejtave të minoriteteve, jo të asociacioneve. Ne do të analizojmë veçoritë dhe karakteristika si dhe përshtatshmërinë e atyre modeleve”, u shpreh Kryeziu.

Ndryshe, vizita e Lajçakut në Kosovë, erdhi disa një javë para takimit të Kurtit me Vuçiq në Ohër./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Lajme
Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Lajme
Me kërkesë të NATO-s, forcat turke dërgojnë

Me kërkesë të NATO-s, forcat turke dërgojnë "njësi rezervë" në Kosovë

Lajme
Ambasadori Nissinen: Finlanda dënon aktet e dhunshme në veri të Kosovës, por çdo veprim i njëanshëm duhet të shmanget

Ambasadori Nissinen: Finlanda dënon aktet e dhunshme në veri të Kosovës, por çdo veprim i njëanshëm duhet të shmanget

Muhamet Hajrullahu
Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Lajme
Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Elfije Boletini
Kalo në kategori