LAJMI I FUNDIT:

Kuvendi ratifikon Marrëveshjen për lëvizjen me letërnjoftime me Bosnjë dhe Hercegovinën

Kuvendi ratifikon Marrëveshjen për lëvizjen me letërnjoftime me Bosnjë dhe Hercegovinën

Kuvendi i Kosovës ratifikoi sot marrëveshjen për Lëvizjen e Lirë me Letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor, në të cilën marrëveshje përfshihet edhe lëvizja me letërnjoftime me Bosnjë dhe Hercegovinën.

Reklama

Kuvendi këtë marrëveshje e ratifikoi me 82 vota për, asnjë votë kundër, asnjë abstenim. Kuvendi Kosovës ratifikoi edhe Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë në Ballkanin Perëndimor me 83 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Deputetët ratifikuan edhe marrëveshjen për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve në kontekstin e marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore me 84 vota për.

Tre marrëveshjet thelbësore për Ballkanin Perëndimor që u nënshkruan në Samitin e Procesit të Berlinit
Lexo po ashtu Tre marrëveshjet thelbësore për Ballkanin Perëndimor që u nënshkruan në Samitin e Procesit të Berlinit

Këto marrëveshje ishin miratuar në Qeverinë e Kosovës më 8 shkurt 2023.

Ndryshe, tre marrëveshje thelbësore rajonale janë nënshkruar më 03.11.2022 në Berlin në kuadër të Samitit të Procesit të Berlinit, të cilat do ta thellojnë bashkëpunimin mes shteteve nga Ballkani Perëndimor.

Marrëveshjet e nënshkruara nga shefat e qeverive të vendeve të Ballkanit Perëndimor, kanë për qëllim integrimin rajonal dhe lëvizjen e lirë të qytetarëve të rajonit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ushtria e Serbisë në drejtim të vijës kufitare me Kosovën, Qeveria: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Ushtria e Serbisë në drejtim të vijës kufitare me Kosovën, Qeveria: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Lajme
Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Po hetohet përfshirja ruse në sulmin e armatosur serb në Banjskë

Po hetohet përfshirja ruse në sulmin e armatosur serb në Banjskë

Lajme
Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Lajme
Armë, municion e pajisje ushtarake, gjetje të reja nga Policia në zonën e shfrytëzuar nga terroristët serbë në Zveçan

Armë, municion e pajisje ushtarake, gjetje të reja nga Policia në zonën e shfrytëzuar nga terroristët serbë në Zveçan

Lajme
Kalo në kategori