LAJMI I FUNDIT:

Kush mund të qëndrojë pas sulmeve në Belgorod – dhe a janë ato të dobishme për Ukrainën?

Kush mund të qëndrojë pas sulmeve në Belgorod – dhe a janë ato të dobishme për Ukrainën?

Rusia ka thënë se rajoni i saj jugor i Belgorodit është sulmuar nga artileria ukrainase.

Reklama

Guvernatori Vyacheslav Gladkov tha se qyteti Belgorod i Graivoronit, rreth 7.24 kilometra nga kufiri ukrainas, ishte sulmuar për disa orë, ku disa shtëpi, një tubacion gazi dhe një linjë elektrike është dëmtuar.

Marshalli i pensionuar britanik, Ed Stringer shpjegoi se ekzistojnë dy grupe – Liria e Legjionit Rus dhe Korpusi Vullnetar Rus – në rajon, dhe ata nuk e pëlqejnë Vladimir Putinin.

Ata kaluan kufirin nga Ukraina dhe u përpoqën të pushtonin qytetin, duke bërë që 10 mijë banorë rusë të largoheshin, por shpejt u tërhoqën, raporton skynews.

“Të dyja palët fajësojnë njëra-tjetrën. Rusia thotë se janë të sponsorizuar nga Ukraina, por ukrainasit po thonë se ata janë thjesht patriotë rusë që janë ngopur me Putinin”, tha ai.

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus
Lexo po ashtu Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus

“Duhet të themi se ata nuk mund të organizoheshin në Ukrainë pa një lloj mbështetjeje të qetë nga autoritetet ukrainase. Sigurisht që është e dobishme për Ukrainën pasi tregon se shteti i Putinit është i brishtë dhe ka njerëz që do të donin ta shihnin të largohej”, deklaroi ish-ushtaraku.

Ndryshe, kohët e fundit janë shtuar sulmet ndaj infrastrukturës ruse në brendësi të Rusisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori