Një fëmijë i lindur para kohe me peshë vetëm rreth 600 gramë ka sfiduar teorinë se “ka shans tepër të vogël për të mbijetuar”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, nëpunësja Hanna Rose, 25 vjeçe, nga Worksop, Nottinghamshire, lindi fëmijën George tre muaj para kohe në korrik të vitit të kaluar dhe në vetëm gjashtë minuta të jetës së tij ai u vendos në një makinë për mbështetjen e jetës.

Në pesë raste të veçanta, mjekët i thanë Hannës dhe partnerit të saj Daniel Bownes, 27 vjeç, se foshnja George do të vdiste pasi u trajtua për meningjit dhe sepsë të kontraktuar katër herë pas marrjes së më shumë se 20 transfuzioneve të gjakut.

Por fëmija, tani nëntë muajsh, ka bërë një përmirësim mrekulli dhe është në shtëpi me prindërit e tij.

Hanna i tha Daily Star: “Isha i bindur se ai do të vdiste kështu që është me të vërtetë një mrekulli se ai është këtu me ne”.

Në 23 javë shtatzënë, Hanna filloi të përjetonte dhimbje në shpinë dhe kaloi katër ditë në sallë të lindjes, përpara se të lindte.

Përpara se prindërit e tij kishin mundësi ta mbanin atë, George u dërgua në kujdes intensiv dhe u vendos në atë që ngjante me një “qese plastike sanduiçi” në një inkubator.

“I është dhënë kirurgjia e menjëhershme”, tha Hanna. “Nuk mund ta preknim atë, sepse ai lindi me lëkurë transparente”.

George vuajti nga enterocolitis necrotizing (NEC), një gjendje në të porsalindurit ku një pjesë e zorrëve vdes.

Si rezultat i operacionit të tij për NEC, ai vuajti nga një mëlçi e fryrë, dhe humbi 40 për qind të gjakut të tij.

Ai pastaj u përball me meningjit dhe sepsis si rezultat i lindjes së tij të parakohshme, në të cilën Hana dhe Danieli u thanë se nuk kishte asgjë që mund të bëhej dhe një “prift” spitalor erdhi për t’i dhënë fëmijës bekimin e tij të fundit.

Por, menjëherë pas marrjes së bekimit, organet vitale të George filluan të përmirësoheshin, pavarësisht nga stafi që i tregonte Hannës se kurrë nuk e kishin parë një të porsalindur me një infeksion aq të rëndë që të mbijetonte.

Duke besuar se djali i tyre kishte vetëm disa orë, Hanna dhe Daniel qëndronin afër tij, kur papritmas panë se tensioni i gjakut filloi të rritet.

Tani në shtëpi, George peshon rreth 2,8 kilogramë, por ende mbështetet në një tank oksigjeni për ta ndihmuar atë të marrë frymë.

Ai tani përballet me një operacion të shtatë për zemrën e tij, dhe prindërit e tij po mbledhin para për fizioterapinë e tij në GoFundMe.

Prindërit e tij shpresojnë t’i japin 40-60 minuta fizioterapi çdo dy javë. /Telegrafi/