LAJMI I FUNDIT:

Kuq apo zi? Në mbrëmjen e maturës nxënësit u shënjuan nëse janë vaksinuar apo jo – prindërit amerikanë nervozohen me këtë veprim

Kuq apo zi? Në mbrëmjen e maturës nxënësit u shënjuan nëse janë vaksinuar apo jo – prindërit amerikanë nervozohen me këtë veprim

Nxënësit e një shkolle të mesme në New Hampshire të SHBA-ve, janë shënjuar në bazë të statusit të tyre të vaksinimit në ahengun e organizuar me rastin e përfundimit të shkollës dhe mbrëmjes së maturës, gjë që i ka nervozuar tej mase prindërit e tyre si dhe kryetaren e qytetit – që ka dënuar një veprim të tillë.

Reklama

Siç raporton New York Post, punonjësit e shkollës në duart e nxënësve kanë shkruar mbishkrime – me të zezë janë shënjuar ata që janë vaksinuar, derisa ata që nuk janë vaksinuar me të kuqe, transmeton Telegrafi.

Nxënësit e vaksinuar pas çdo të tretës këngë janë detyruar të ngritin duart për t’u numëruar sa janë. Drejtori i shkollës Mike Mahhan, konsideron se në përgjithësi se nuk ishte diçka e keqe.

“Shpresojmë që komuniteti do ta kupton që asnjë model nuk është i përkryer, por ky model u ka lejuar nxënësve të kënaqen në një mënyrë morale – me qëllim që t’i japin lamtumirën e fundit shkollës së mesme”, ka shtuar drejtori i shkollës.

Menaxhmenti i shkollës ka theksuar se nxënësit e kanë ditur për këtë mënyrë të monitorimit të infeksionit kur janë paraqitur për pjesëmarrje në mbrëmjen e maturës, por përfaqësuesja e qytetit ka t hënë që prindërit nuk ishin informuar fare për këtë metodë.

“Nëse vaksinimi është efikas edhe në këto momente çdokush nga ky shtet mund të ketë qasje, çfarë kuptimi ka nëse pjesa tjetër e popullatës është vaksinuar?”, ka pyetur ajo. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori