LAJMI I FUNDIT:

Kundër dhimbjes së dhëmbëve: Ndihmoni veten sa më shpejt që të mundeni me gjërat që tashmë i keni në shtëpi

Kundër dhimbjes së dhëmbëve: Ndihmoni veten sa më shpejt që të mundeni me gjërat që tashmë i keni në shtëpi

Nëse ju dhemb dhëmbi, është e rëndësishme të kuptoni se çfarë është në të vërtetë shqetësimi juaj. Nga atje, ju mund të përcaktoni mënyrën më të mirë për të lehtësuar dhimbjen, ënjtjen ose simptoma të tjera

Reklama

Nëse simptomat tuaja zgjasin më shumë se një ose dy ditë, kërkoni ndihmë te dentisti juaj. Ai mund të japë udhëzime se si të lehtësohen simptomat dhe të parandalohen dhimbjet e ardhshme, transmeton Telegrafi.

Ndërkohë, mund ta ndihmoni veten kështu:

1. Shpëlajeni me ujë të kripur

Për shumë njerëz, shpëlarja me ujë të kripur është një trajtim efektiv i linjës së parë. Uji i kripur është një dezinfektues natyral dhe mund të ndihmojë në lirimin e grimcave të ushqimit dhe mbeturinave që mund të ngecin midis dhëmbëve tuaj. Për të përdorur këtë metodë, përzieni gjysmë luge çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe përdorni atë për të shpëlarë gojën.

2. Shpëlajeni me peroksid hidrogjeni

Përveç vrasjes së baktereve, peroksidi i hidrogjenit mund të reduktojë zmaltin dhe të kurojë gjakrrjedhjen e mishrave të dhëmbëve. Sigurohuni që të holloni siç duhet peroksidin e hidrogjenit. Për ta bërë këtë, përzieni 3% peroksid hidrogjeni me pjesë të barabarta të ujit dhe përdorni për shpëlarje të gojës. Mos e gëlltisni.

3. Kompresa e ftohtë

Ju mund të përdorni një kompresë të ftohtë për të lehtësuar dhimbjen që ndieni, veçanërisht nëse ndonjë lloj traume ju ka shkaktuar dhimbje dhëmbi. Kur aplikoni një kompresë të ftohtë, kjo bën që enët e gjakut në zonë të ngushtohen. Kjo e bën dhimbjen më pak të fortë. I ftohti gjithashtu mund të zvogëlojë ënjtjen dhe inflamacionin.

4. Qeset e çajit me nenexhik

Qeset e çajit me nenexhik mund të përdoren për të qetësuar dhimbjet dhe për të qetësuar mishrat e dhëmbëve të ndjeshëm. Lëreni qesen e çajit të përdorur të ftohet pak përpara se ta aplikoni në zonën e prekur. Duhet të jetë ende pak e ngrohtë.

Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë metodë për të ftohur dhe jo për të ngrohur zonën. Për ta bërë këtë, vendoseni qesen e çajit të përdorur në frigorifer për disa minuta që të ftohet dhe më pas vendoseni qesen në dhëmb.

5. Hudhra

Për mijëra vjet, hudhra është njohur dhe përdorur për vetitë e saj kuruese. Ka veti antibakteriale. Jo vetëm që vret bakteret, por mund të veprojë edhe si qetësues kundër dhimbjeve. Për të përdorur hudhrën për dhimbje dhëmbi, grijeni një thelpi hudhër dhe bëni një pastë dhe aplikojeni në zonën e prekur. Ju mund të dëshironi të shtoni pak kripë. Përndryshe, mund të përtypni ngadalë një thelpi hudhër të freskët.

6. Ekstrakti i vaniljes

Ekstrakti i vaniljes përmban alkool, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve. Vetëm sigurohuni që të përdorni vanilje të vërtetë, jo imitim të vaniljes. Për të përdorur këtë ilaç, aplikoni një sasi të vogël të ekstraktit të vaniljes në gishtin tuaj ose leshi pambuku. Aplikojeni direkt në zonën e prekur disa herë në ditë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Shëndetësi
Sa i njihni sëmundjet e zemrës?

Sa i njihni sëmundjet e zemrës?

Shëndetësi
Lista e ushqimeve të mira dhe të këqija për zorrën e irrituar

Lista e ushqimeve të mira dhe të këqija për zorrën e irrituar

Të njohim produktet
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori