LAJMI I FUNDIT:

Kuleba: Maqedonia e Veriut është mik i mirë i Ukrainës, na ka ndihmuar shumë

Kuleba: Maqedonia e Veriut është mik i mirë i Ukrainës, na ka ndihmuar shumë

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Maqedonia e Veriut është mik i mirë i Ukrainës dhe ka bërë shumë për ta ndihmuar vendin e tij.

Siç raporton “Zëri i Amerikës”, Kuleba e tha këtë në përgjigje të pyetjes së një gazetari në një konferencë online me mediat e huaja.

“Në tre vitet e fundit keni bërë shumë. Në krahasim me aftësitë tuaja, ju vërtet bëtë shumë për të na ndihmuar, ashtu siç ju ndihmuam ne në vitet 90”, tha kreu i diplomacisë ukrainase.


Kuleba theksoi se sondazhet në vende të ndryshme perëndimore tregojnë se njerëzit mbështesin qeverinë ukrainase, por se në javët dhe muajt e ardhshëm sigurisht që do të ketë një rritje të propagandës ruse.

Sipas tij, Rusia do të përpiqet të akuzojë Ukrainën për krime në mënyrë që ta diskreditojë atë dhe të zvogëlojë mbështetjen që gëzon.

“Prandaj duhet të jemi vigjilentë, duhet të rezistojmë. Shembulli më i fundit është, natyrisht, përpjekja e Rusisë për të implikuar Ukrainën ose për të akuzuar Ukrainën për përfshirje në të shtënat në sallën e koncerteve në Moskë. Këto deklarata janë të rreme dhe absurde. Ne nuk luftojmë për veten kështu.

Krimet kundër civilëve janë një praktikë ruse, siç e kemi parë në vitet e fundit të agresionit rus kundër Ukrainës, por, po, ata do të përpiqen të bëjnë gjithçka për të diskredituar Ukrainën”, tha Kuleba./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Lajme
Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Kronika e Zezë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori