LAJMI I FUNDIT:

Kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë dhe drejtori i CIA-s amerikane, bisedojnë në telefon për situatën në Ukrainë

Kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë dhe drejtori i CIA-s amerikane, bisedojnë në telefon për situatën në Ukrainë

Kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë, Sergei Naryshkin, tha se në fund të qershorit, se pati një bisedë telefonike me kolegun e tij të CIA-s, William Burns, ku diskutuan për situatën në Ukrainë.

Muajin e kaluar, New York Times dhe Wall Street Journal raportuan se Burns telefonoi Naryshkinin, për të siguruar Kremlinin se Shtetet e Bashkuara nuk kishin asnjë rol në kryengritjen jetëshkurtër të 23-24 qershorit nga grupi mercenar rus Wagner, transmeton Telegrafi.

Burns dhe Naryshkin kanë mbajtur komunikim që nga fillimi i luftës së Rusisë në Ukrainë, në një kohë kur kontaktet e tjera të drejtpërdrejta midis dy vendeve janë minimale dhe marrëdhëniet janë në pikën e tyre më të ulët që nga kriza e raketave në Kubë e vitit 1962.


Zelensky: Është e kuptueshme që Ukraina nuk mund të jetë anëtare e NATO-s derisa lufta po vazhdon
Lexo po ashtu Zelensky: Është e kuptueshme që Ukraina nuk mund të jetë anëtare e NATO-s derisa lufta po vazhdon

TASS citoi Naryshkin të thoshte se ishte e mundur që të dy të takoheshin.

Takimi i tyre i fundit i tillë ishte në Turqi nëntorin e kaluar, kur zyrtarët amerikanë thanë se Burns paralajmëroi Rusinë për pasojat e çdo përdorimi të armëve bërthamore, dhe ngriti çështjen e të burgosurve amerikanë në Rusi.

Naryshkin tha gjithashtu se nuk dëgjoi asgjë befasuese nga samiti i NATO-s në Vilnius. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

Serbia
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Botë
Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Amerika
Kalo në kategori