LAJMI I FUNDIT:

Kremoze dhe e shijshme: Lazanja me spinaq dhe djathë

Kremoze dhe e shijshme: Lazanja me spinaq dhe djathë

Lazanja është një pjatë tradicionale italiane që shumë njerëz e duan

Përgatiten në mënyra të ndryshme, përfshirë edhe perime. Jamie Oliver ka një recetë të tillë – kremoze dhe të lëngshme me spinaq dhe djathë ricotta.


Djathi Ricotta vjen nga Italia, është i butë, kremoz dhe me pak kalori. Ky djathë i butë i lopës gjysmë-yndyrë i pafermentuar bëhet duke shtuar hirrë në qumështin e lopës. Përbërësi kryesor i saj është në fakt hirra, prandaj është me pak kalori – 100 gram përmbajnë vetëm 174 kalori. Nëse ky lloj djathi nuk është i disponueshëm për ju, zëvendësojeni me një tjetër me karakteristika të ngjashme.

Përbërësit:

• 70 gr gjalpë
• 50 gr miell
• 800 ml qumësht
• 1 gjethe dafine e freskët
• 800 gr spinaq
• 200 gr djathë rikota
• 1 arrëmyshk i plotë, për grirje
• 300 gr kore të freskëta lazanjash
• 100 gr djathë parmigiano

Përgatitja:

Shkrini 50 gr gjalpë në një tigan dhe shtoni miell. Fërgoni dy minuta, pastaj tundni qumështin derisa tretja të bëhet e lëmuar. Hidhni kripë deti dhe piperit të freskët të zi të bluar shtoni një fletë dafine dhe fërgojeni 5 minuta. Fikni zjarrin.

Hiqjani kërcejtë spinaqit, pastaj fërgojeni në 20 gramë të mbetur të gjalpit në tigan të mbuluar me kapak. Kur të zbuten i kullojmë, pastaj, kur të ftohen mjaftueshëm, i kullojmë. Grijeni spinaqin dhe përzieni me gjizë riccota, salcë të bardhë dhe arra muskati.

Në një enë për pjekje përhapni koret për lazanje, salcën e bardhë, përzierjen me spinaq dhe spërkatni me parmezan. Përfundojeni shtresën e petëve të lyera me salcë të bardhë dhe me shumë djathë parmezan.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.