LAJMI I FUNDIT:

Kremlini s’e përjashton edhe një shkëmbim të të burgosurish me Ukrainën

Kremlini s’e përjashton edhe një shkëmbim të të burgosurish me Ukrainën

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Moska nuk e përjashton mundësinë e një shkëmbimi të ri të të burgosurve me Ukrainën, pas atij të fundit, kur u liruan 70 vetë të mbajtur në të dyja vendet.

Reklama

“Askush nuk e përjashton mundësinë e një procesi të tillë”, tha Peskov për gazetarët në Moskë.

Deklarata e tij vjen disa orë pasi presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha në një konferencë në Kiev se qeveria e tij po punon në përgatitjen e një liste të re të shtetasve të Ukrainës, që mbahen në Rusi, për një shkëmbim të mundshëm.

“Po flasim tani për fazën e ardhshme, pasi të burgosurit tanë politikë janë liruar nga Rusia”, tha Zelenskiy në hapjen e takimit vjetor të Strategjisë Evropiane të Jaltës.

Më 7 shtator, Kievi dhe Moksa kanë shkëmbyer gjithsej 70 të burgosur.

Ka qenë ky shkëmbimi i parë i madh midis dy palëve nga viti 2017.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Kievit janë të tensionuara qysh në vitin 2014, kur Rusia ka marrë kontrollin e gadishullit ukrainas të Krimesë dhe ka nisur mbështetjen për separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Konflikti midis forcave qeveritare dhe separtatistëve në atë pjesë ka lënë mbi 13,000 njerëz të vrarë. /rel/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Serbia
Fotografi kap momentin kur aeroplanët britanikë

Fotografi kap momentin kur aeroplanët britanikë "gjenden tepër afër njëri-tjetrit" - por nuk doli ashtu siç dukej

Evropa
Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Botë
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Raportohet për tre të vdekur nga të shtënat me armë në një qendër tregtare në Bangkok – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Raportohet për tre të vdekur nga të shtënat me armë në një qendër tregtare në Bangkok – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Azia
Vrau tre dhe plagosi disa të tjerë - momenti i arrestimit të të dyshuarit, pas të shtënave me armë në një qendër tregtare të Bangkokut

Vrau tre dhe plagosi disa të tjerë - momenti i arrestimit të të dyshuarit, pas të shtënave me armë në një qendër tregtare të Bangkokut

Azia
Kalo në kategori