LAJMI I FUNDIT:

Krasniqi kujton vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zekën: Veprimtaria e tyre heroike u bë frymëzim për mijëra atdhetarë

Krasniqi kujton vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zekën: Veprimtaria e tyre heroike u bë frymëzim për mijëra atdhetarë

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka kujtuar vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekën në 41 vjetorin e vrasjes së tyre.

Reklama

Krasniqi ka shkruar se Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, vunë themelet e bashkërendimit të grupeve politike në një front të përbashkët në rrugën e përpjekjeve të pareshtura të popullit te Kosovës për liri.

“Ekzekutimi i tyre, 41 vite më parë nga dora e shërbimit sekret jugosllav në Untergrupenbach të Gjermanisë, ishte një ndër goditjet më të mëdha që iu dha organizimit politik dhe ndërkombëtarizimit të çështjes së Kosovës në botën perëndimore”, ka shkruar Krasniqi.

Ai ka shtuar se kjo ngjarje nuk arriti të shuante lëvizjen patriotike dhe motivin për çlirim.

“Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka ranë, por veprimtaria e tyre heroike u bë frymëzim për mijëra atdhetarë në brezat pasues. Lavdi e mirënjohje e përjetshme për këta kolosë”, u shpreh kreu i PDK-së. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Lajme
Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Lajme
Milan Radoiçiq në mesin e sulmuesve terroristë në veri, a duhet të shpallet Lista serbe organizatë terroriste?

Milan Radoiçiq në mesin e sulmuesve terroristë në veri, a duhet të shpallet Lista serbe organizatë terroriste?

Elfije Boletini
Pamje nga Gjykata Themelore në Prishtinë, dy të dyshuarit për sulmin terrorist në veri dërgohen në paraburgim

Pamje nga Gjykata Themelore në Prishtinë, dy të dyshuarit për sulmin terrorist në veri dërgohen në paraburgim

Lajme
Hoti përmes pesë pikave tregon se çfarë duhet bërë institucionet pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Hoti përmes pesë pikave tregon se çfarë duhet bërë institucionet pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Lajme
Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Lajme
Kalo në kategori