LAJMI I FUNDIT:

Kovaçevski – Bregu: Hapja e bisedimeve me BE-në do të jetë motivim edhe për shtetet tjera

Kovaçevski – Bregu: Hapja e bisedimeve me BE-në do të jetë motivim edhe për shtetet tjera

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski sot u takua me sekretaren e Përgjithshme të Këshillit Rajonal për Bashkëpunim, Majlinda Bregu.

Në takim u theksua rëndësia e bashkëpunimit rajonal si kontribut në stabilitetin dhe sigurinë dhe në pjesën e vendosjes së tregut të përbashkët rajonal dhe me këtë përparimin e ekonomive shtetërore.


Për këtë arsye, siç është konstatuar nga dy bashkëbiseduesit, e domosdoshme është të ketë sinergji mes shteteve të rajonit.

Gjithashtu bashkërisht u vlerësua se lufta në Ukrainë theksoi edhe një herë rëndësinë e integrimeve euroatlantike të Evropës juglindore dhe të ardhmes evropiane të vendeve të rajonit.

“Konsiderohet se hapja e bisedimeve për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të jetë motiv dhe inkurajim edhe për shtetet tjera të rajonit që të vazhdojnë me reformat dhe rrugën evropiane”, thuhet në njoftim./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Lajme
Shpërthen një granatë dore në oborrin e një shtëpie në Zveçan

Shpërthen një granatë dore në oborrin e një shtëpie në Zveçan

Lajme
Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings"

Lajme
Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Lajme
Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Drejtësi
Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Lajme
Kalo në kategori