Kosova e mbyll me fitore ndaj Moldavisë edicionin e dështuar në Ligën e Kombeve, mbetet në Ligën C

Kosova (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Përfaqësuesja e Kosovës ka fituar me rezultat minimal 1-0 ndaj Moldavisë në ndeshjen e gjashtë apo të fundit të grupeve në edicionit të dytë të Ligës së Kombeve dhe kjo fitore ka bërë që Dardanët të mbesin pjesë e Ligës C.

Dardanët kanë arritur ta mbyllin me fitore ciklin e garave në kuadër të Grupit 3 të Ligës C në Ligën e Kombeve, në ndeshjen zhvilluar në stadiumin Fadil Vokrri në Prishtinë.

Gjatë intonimit të himneve (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Pjesa e parë e ndeshje u karakterizua me lojë më të mirë dhe dominim të ekipit të drejtuar nga trajneri Muharrem Sahiri, ku përveç rasteve arritën të shënojnë edhe një gol.

Goli i vetëm në ketë pjesë erdhi në minutën e 31-të dhe ishte sulmuesi Lirim Kastrati, i cili shënoi një gol të bukur për 1-0 pas një topi të kthyer nga mbrojtja kundërshtare.

Festa pas golit të Kastratit (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Në pjesën e parë, Kosova provoi edhe disa herë tjera me Edon Zhegrovën, Valon Berishën dhe Vedat Muriqin, por pa arritur ta tundin rrjetën, ndërsa disa herë u shpëtua nga portieri Samir Ujkani me disa pritje vendimtare.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë thuajse e barabartë, pasi edhe mysafirët tentonin të gjenin golin e barazimit, duke qenë jo rrallëherë të rrezikshëm.

Megjithatë, edhe përkundër rasteve nga të dyja ekipet, portat mbeten të paprekura dhe Kosova mori një fitore të madhe 1-0.

Muriqi gjatë një dueli ajror me portierin e Moldavisë (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Kosova nga minuta e 84-të luajti me një lojtar më pak, pasi Ibrahim Dresevic u ndëshkua me të kuq pasi ndërpreu një aksion të rrezikshëm të moldavëve.

Kosova e mbyll grupin në vendin e tretë me pesë pikë, ndërsa Moldavia e katërta me një pikë. Sllovenia e fitoi grupin me 14 pikë, ndërsa Greqia e dyta me 12 pikë. /Telegrafi/

"Unë thjeshtë dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Gol fenomenal nga Xherdan Shaqiri prej gjuajtjes së lirë

Zbulohen dhe renditen 10 sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave, shumë befasi në listë