Kosova fiton me tetë gola epërsi sfidën e parë ndaj Britanisë së Madhe

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll ka dominuar plotësisht në pjesën e dytë për të arritur fitore ndaj Britanisë së Madhe me rezultatin 30:22.

Ndeshja e zhvilluar të mërkurën në palestrën e Pallatit të Rinisë në Prishtinë i ka takuar raundit promovues të kualifikimeve për Euro 2026, ku ekipi më i suksesshëm pas dy ndeshjeve kalon në kualifikimet e rregullta.

Ndeshja e dytë dhe vendimtare zhvillohet të shtunën prej orës 14:00 në Derby të Anglisë e ku Kosova është favorite e madhe për avancim tutje.

30 minutat e parë ishin të barabartë me dy përfaqësueset që kishin epërsi. 13:11 ishte rezultati pas pjesës së parë.

Pjesa e dytë ishte krejt ndryshe ku lojtarët e Kosovës kanë dominuar plotësisht dhe kanë krijuar epërsi bindëse.

Në minutën e 48-të dallimi në rezultat ishte 13 gola, 28:15, ndërsa në fund ndeshja u mbyll 30:22, që e lë pak të hapur sfidën e dytë.

Kapiteni Valon Dedaj ka udhëhequr Kosovën me 11 gola, ndërsa portieri Haris Berisha i kishte 11 pritje.

Kushtrim Ninaj shtoi 7 gola, ndërsa me ga 4 gola kontribuuan Matej Thaqi dhe Arbios Mushkolaj. /Telegrafi./

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën