LAJMI I FUNDIT:

Korrespondenti i Kyiv Post: Vuçiq këlysh i Putinit, po provokon një konflikt drithërues në Ballkan

Korrespondenti i Kyiv Post: Vuçiq këlysh i Putinit, po provokon një konflikt drithërues në Ballkan

Korrespodenti i gazetës ukrainase Kyiv Post, Jason Jay Smart ka komentuar zhvillimet e fundit në veri të Kosovës.

Reklama

Sipas gazetarit, Vuçiq po provokon një konflikt drithërues në Kosovë.

“Konflikt drithërues në Ballkan. Përplasje të ashpra mes serbëve dhe paqeruajtësve ndërkombëtarë në Kosovë”, shkruan Smart.

Ai shton se presidenti serb me politikën e tij ka rol edhe ka largimin e Perëndimit nga Ukraina.

“Këlyshi i Putinit, presidenti Aleksandar Vuçiq, së shpejti do të mbajë një fjalim për situatën. Roli i Serbisë është të largojë Perëndimin nga Ukraina”, ka përfunduar ai. /Telegrafi/