LAJMI I FUNDIT:

Konsumimi i çajit thuhet se mund të zvogëlojë vdekshmërinë

Konsumimi i çajit thuhet se mund të zvogëlojë vdekshmërinë

Pirja e çajit potencialisht çon në vdekshmëri më të ulët, tregojnë hulumtimet.

Reklama

Krahasuar me ata që nuk pinë çaj, ata që konsumojnë një deri në dy filxhanë çdo ditë kanë midis nëntë dhe 13 për qind vdekshmëri më të ulët, sipas shkencëtarëve.

Hulumtimi i tyre, i botuar në revistën “Annals of Internal Medicine”, tregon se rezultatet mbeten të njëjta nëse personi pi kafe, shton qumësht ose sheqer në çajin e tij, pavarësisht nga temperatura dhe aftësia gjenetike e metabolizmit për të tretur kafeinën.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar Britanik i Shëndetit (NIH) përdorën të dhëna për gjysmë milioni burra dhe gra midis moshës 40 dhe 69-vjeç, 85 për qind e të cilëve pinë çaj çdo ditë. Madje 89 për qind e tyre pinë çaj të zi, më i popullarizuari në Britaninë e Madhe.

Puna për një kohë më gjatë mund të jetë çelësi për të jetuar më gjatë – hulumtim
Lexo po ashtu Puna për një kohë më gjatë mund të jetë çelësi për të jetuar më gjatë – hulumtim

Fernando Rodriguez Artalejo, një profesor i mjekësisë parandaluese dhe ekspert i shëndetit publik pranë Universitetit të Madridit, e përshkroi kërkimin si një “përparim të rëndësishëm në këtë fushë”.

Ai theksoi se hulumtimi tregon një ulje të moderuar të vdekshmërisë tek ata që konsumojnë çaj, veçanërisht nëse vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.

Po merrni suplemente hekuri? Jini të kujdesshëm për llojin e çajit që pini
Lexo po ashtu Po merrni suplemente hekuri? Jini të kujdesshëm për llojin e çajit që pini

Megjithatë, ai paralajmëroi se nuk mund të thuhet me siguri 100 për qind se çaji është arsyeja e vetme për zvogëlimin e vdekshmërisë, pasi nuk mund të përjashtohet që faktorë të tjerë shëndetësorë që lidhen me konsumimin e çajit janë përgjegjës për këtë.

Një pyetje tjetër që mbetet pa përgjigje është nëse njerëzit që nuk pinë çaj duhet të fillojnë ta bëjnë këtë për të përmirësuar shëndetin e tyre, siç kërkon hulumtimi i ri, thotë Artalejo.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Shëndetësi
Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori