LAJMI I FUNDIT:

Konstatimet kontradiktore të lidershipit serb lidhur me provat për vrasjen e Ivanoviqit

Konstatimet kontradiktore të lidershipit serb lidhur me provat për vrasjen e Ivanoviqit

Pesëvjetori i vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq, e gjeti të ndarë lidershipin serb. Të hënën kur edhe u përkujtua, Serbia nuk pati çfarë të thoshte për zbardhjen e rastit, ndonëse tri vite më parë presidenti serb Aleksandar Vuciq pati thënë se janë afër gjetjes së kryerësve.

Reklama

Ishte kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ajo që e demantoi Vuçiqin, kur në një konferencë për media tha se ende nuk i kanë emrat e vrasësve dhe as dëshmi të mjaftueshme.

“Ne ende nuk i kemi emrat (e vrasësve të O. Ivanoviqit), dhe deri më tash nuk kemi prova të mjaftueshme”, ka thënë Brnabiq.

Ndërsa më 16 janar 2018, ditën e vrasjes së Ivanoviqit, Vuçiq në prezencë të Brnabiqit pati thënë se shumë shpejt do të dilnin me rezultate.

“Nëse ata nuk gjinden nga Policia e Kosovës, ne do t’i gjejmë ata. Nëse ata nuk gjinden nga Policia e Kosovës, atëherë do t’i gjejmë ne dhe do t’i gjykojmë. Ndoshta do të jenë ata që i kanë djegur veturën (O. Ivanoviqit), ndoshta jo. Unë jam i bindur se rezultati do të vijë shpejt”, pati thënë Vuçiq, transmeton KP.

Oliver Ivanoviq u vra me 6 plumba, më 16 janar të vitit 2018. Për përfshirje në vrasjen e Ivanoviqit, e cila kishte ndodhur në janar të 2018-ës, po akuzohen Marko Roshiq, Nedelkjo Spasojeviq, Dragisha Markoviq, Zharko Jovanoviq, Silvana Arsoviq dhe Rade Basara.

Po ashtu, me urdhër të Prokurorisë Speciale të Kosovës, Policia e Kosovës, më 19 tetor, ka arrestuar M.M. nga komuniteti serb, me dyshimin se ai ishte anëtar i “grupit të organizuar kriminal”, i cili ndërlidhet me vrasjen e politikanit opozitar serb, Oliver Ivanoviq.

Me vrasjen janë ndërlidhen edhe Zheljko Bojiq (shef i operativës të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut), Millan Radoiçiq (nënkryetar i Listës Serbe) dhe Zvonko Vesellinoviq (afarist). Ndaj tyre nuk është ngritur aktakuzë, sepse ata ishin në arrati kur Prokuroria e Kosovës ngriti aktakuzën e parë.

Në trend Lajme

Më shumë
Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Lajme
Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Lajme
Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Lajme
“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

Lajme

"1000 vjet në dy minuta, historia mes Kosovës dhe Serbisë" - shikohet rreth dy milionë herë në Twitter, reagon gazetarja e CNN

Politikë
Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Lajme
Kalo në kategori