LAJMI I FUNDIT:

Konjufca sot takohet me ambasadoren e parë të Izraelit në Kosovë

Konjufca sot takohet me ambasadoren e parë të Izraelit në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca sot pritet të takohet me ambasadoren e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv.

Reklama

Takimi pritet të zhvillohet rreth orës 14.

Kujtojmë se Tamar Ziv është ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë.

Izraeli dhe Kosova vendosën marrëdhënie diplomatike më 1 shkurt 2021 dhe Kosova hapi ambasadën e saj në Jerusalem më 14 mars të po atij viti.

Hapja e ambasadës në Jerusalem rrjedh nga marrëveshja e 4 shtatorit 2020 në Uashington, e mbikëqyrur nga ish-presidenti amerikan Donald Trump.

Njohja e pavarësisë së Kosovës nga Izraeli ishte pjesë e marrëveshjes së nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e presidentit Trump.

Në këmbim, Kosova pranoi të hapë ambasadën e saj në Jerusalem e jo në Tel Aviv. BE-ja nuk e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.


Në trend Lajme

Më shumë
Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Elfije Boletini
Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Lajme
Situata në veri, Gola kritikon opozitën për qasjen: Nuk ka përdorim të forcave policore kundër komunitetit serb, i vetmi problem është Beogradi zyrtar

Situata në veri, Gola kritikon opozitën për qasjen: Nuk ka përdorim të forcave policore kundër komunitetit serb, i vetmi problem është Beogradi zyrtar

Lajme
Suharekë, dyshohet se një grua ia vuri flakën shtëpisë së ish-bashkëshortit në ditën kur u ndanë në gjykatë

Suharekë, dyshohet se një grua ia vuri flakën shtëpisë së ish-bashkëshortit në ditën kur u ndanë në gjykatë

Kronika e Zezë
Kush është Vangjush Dako, njeriu që akuzohet se kontrollon Durrësin nga prapaskena

Kush është Vangjush Dako, njeriu që akuzohet se kontrollon Durrësin nga prapaskena

Lajme
Arrestohen një shtetas kosovar dhe një shtetase shqiptare në Pejë, dyshohen për prostitucion

Arrestohen një shtetas kosovar dhe një shtetase shqiptare në Pejë, dyshohen për prostitucion

Kronika e Zezë
Kalo në kategori