LAJMI I FUNDIT:

Konflikti nga Lindja e Mesme “zhvendoset” në New York, komuniteti i palestinezëve dhe ai i hebrenjve rrahen në “Mollën e Madhe”

Konflikti nga Lindja e Mesme “zhvendoset” në New York, komuniteti i palestinezëve dhe ai i hebrenjve rrahen në “Mollën e Madhe”

Edhe pse Izraeli dhe Hamasi janë pajtuar për armëpushim në Rripin e Gazës dhe tensionet e konflikti mes policisë izraelite dhe demonstruesve në Bregun Perëndimor përkohësisht janë ndalur, situatë e tensionuar ka qenë këto ditë në New York, që ka komunitetin më të madh të hebrenjve.

Reklama

Kështu shpërtheu dhuna e paparë mes palestinezëve dhe hebrenjve, ku në disa raste policia amerikane është detyruar të intervenoj për ta qetësuar situatën, transmeton Telegrafi.

E në rrjetet sociale janë shfaqur dhjetëra video të dhunës nëpër rrugët e New Yorkut, ku komuniteti i palestinezëve dhe hebrenjve nuk kursyen asgjë – nga mjetet e forta e deri të grushtat e shqelmat.

Dhunës i kanë paraprirë provokimet verbale nga të dyja palët ku më pas eskaloi situata dhe filloi dhuna e paparë. Fillimisht me grushta e shqelma – e më pas me hedhjen e gjësendeve të forta.

Situata më e rëndë ka qenë në rrugën 47 ku palestinezët sulmuan hebrenjtë duke i goditur me mjete të forta, e hiq më mirë nuk kanë kaluar hebrenjtë nëpër restorante që kishin shkuar me familjet e tyre për të shijuar specialitetet e preferuara. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Evropa
Protestat në Beograd,

Protestat në Beograd, "The New York Times": Vuçiq asnjëherë nuk ka qenë kaq i humbur - është shfaqur plaga

Botë
Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Evropa
Dhjetëra mijëra qytetarë në marshin protestues drejt Qeverisë së Serbisë

Dhjetëra mijëra qytetarë në marshin protestues drejt Qeverisë së Serbisë

Botë
Publikohen foto skandaloze të djalit të Joe Bidenit - disa prej tyre i ka bërë në Kosovë

Publikohen foto skandaloze të djalit të Joe Bidenit - disa prej tyre i ka bërë në Kosovë

Amerika
Shikoni se si mortaja ruse bëhet copë pas një goditjeje të fuqishme nga Ukraina

Shikoni se si mortaja ruse bëhet copë pas një goditjeje të fuqishme nga Ukraina

Evropa
Kalo në kategori