Samsung Galaxy S10 5G do të lansohet në Mbretërinë e Bashkuar më 7 qershor 2019.

Para-porositë për telefonin kryesor, pajisja e parë me 5G të aktivizuar nga Samsung, do të dalin më 22 maj 2019.

Pavarësisht nga emri, Galaxy S10 5G nuk është thjesht një Samsung Galaxy S10 me shpejtësinë e rrjetit 5G.

Në fakt, është një telefon krejtësisht i ri me një numër karakteristikash të reja që nuk mund të gjenden kudo tjetër në gamën Galaxy S10.

Galaxy S10 5G ka ekranin më të madh të çdo telefoni të ri të linjës, që përfshin Galaxy S10 Plus. Paketon një HD 6,6-inç AMOLED me të njëjtat skaje si në S10 dhe S10 Plus.

Galaxy S10 5G gjithashtu miraton dizajnin e ri Infinity-O, i cili lejon panelin të shpaloset në tërë ekranin – me një prerje të vogël për të vendosur kamerën Dual-Pixel 10MP selfie.

Ashtu si Galaxy S10 Plus, S10 5G ka një konfigurim të dyfishtë kamerash. Ndërsa Galaxy S10 Plus ka një sensor thellësie prej 8 megapikselësh, Galaxy S10 5G ka një hQVGA 3D sensor.

Së fundi, Samsung Galaxy S10 5G vjen me 8GB RAM – pak më pak se 12GB brenda Galaxy S10 Plus. Ndryshe nga çdo model tjetër në rangun S10, Galaxy S10 5G nuk mbështet hapësirën e zgjerueshme nëpërmjet MicroSD.

Galaxy S10 5G paketon një bateri prej 4.500mAh – më e madhja në dispozicion në çdo pajisje në sferën e Galaxy S.

Duke pasur parasysh numrin e veçorive unike – për të mos përmendur sensorë shtesë të kamerave, është e paqartë se çfarë çmimi duhet të presim nga modeli i ardhshëm i Galaxy S10.

Sipas një raporti, modeli 256GB do të kushtojë rreth 1,226 dollarë dhe modeli 512GB do të kushtojë rreth 1,367 dollarë. /Telegrafi/