LAJMI I FUNDIT:

Konferenca e donatorëve ndërkombëtarë për të ndihmuar Shqipërinë nga tërmetet do të mbahet në fund të janarit

Konferenca e donatorëve ndërkombëtarë për të ndihmuar Shqipërinë nga tërmetet do të mbahet në fund të janarit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e ka konfirmuar se konferenca e donatorëve ndërkombëtarë për ndihmë Shqipërisë do të mbahet në fund të janarit.

Reklama

Presidenti Macron tha se duhet të kontribuojmë në rindërtimin e zonave të dëmtuara nga tërmeti që goditi Shqipërinë më 26 nëntor.

Ai këtë ide e kishte hedhur qysh në samitin e NATO-s në Londër.

“Do të flasim edhe për Shqipërinë. Do të doja të dërgonim një mesazh solidariteti për popullin shqiptar, do të doja që ne të merrnim përgjegjësinë për t’i ndihmuar ata përmes organizimit të një konference donatorësh në fund të janarit. Ka patur dhjetëra viktima dhe mijëra të pastrehë ndaj ne duhet të ndihmojmë ato familje dhe po ashtu të ndihmojmë edhe Shqipërinë që të rindërtohet”, ka deklaruar Macron.

Krerët e Bashkimit Evropian u mblodhën në Bruksel për të diskutuar mbi shumë tema, ku në mesin e tyre ishte edhe ndryshimet klimatike dhe buxheti afatgjatë i BE-së.

Ky është samiti i parë i BE-së i kryesuar nga Charles Michel, pasi ai u zgjodh president i Këshillit Evropian. /tch/


Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Goran Rakiq me të njëjtën veturë, në Prishtinë me targa RKS - në Zveçan pa targa fare

Goran Rakiq me të njëjtën veturë, në Prishtinë me targa RKS - në Zveçan pa targa fare

Lajme
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

Lajme
Ambasadori francez: Situata në veri të Kosovës është shqetësuese dhe mund të shmangej - Macron është i angazhuar vendosmërisht

Ambasadori francez: Situata në veri të Kosovës është shqetësuese dhe mund të shmangej - Macron është i angazhuar vendosmërisht

Muhamet Hajrullahu
Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Lajme
Kalo në kategori