LAJMI I FUNDIT:

Komunikacioni hekurudhor në Maqedoni edhe më tej jashtë funksionit

Komunikacioni hekurudhor në Maqedoni edhe më tej jashtë funksionit

“Komunikacioni hekurudhor në vend edhe më tej është i ndërprerë. Personeli makinist dhe ekzekutiv në Hekurudhat e RMV-së Transporti SHA Shkup vazhdojnë me bojkotin deri në përmbushjen e kërkesave për pagesë të shpenzimeve materiale, si dhe të pjesës së parë të rrogës për muajin shkurt”.

Reklama

Kështu informoi për AIM Toni Dimovski, përfaqësues i personelit makinist dhe ekzekutiv dhe dhe kryetar i Sindikatës së makinistëve të Maqedonisë së Veriut.

Trenat e udhëtarëve dhe ata ngarkues nuk qarkullojnë prej dje pasdite pasi që personeli makinist dhe ekzekutiv sërish e aktivizuan bojkotin nga java e kaluar.

Kryesia e HRMV Transporti SHA Shkup vlerësoi se bëhet fjalë për grevë të paligjshme, që nuk ishte paralajmëruar me shkrim.

“Ndërprerja e paligjshme e punës, përkatësisht greva, nuk është organizuar në pajtim me Ligjin për marrëdhënie pune dhe Marrëveshjen kolektive të HRMV Transporti SHA Shkup dhe nuk është shkaktuar nga momenti social apo kushte të tjera me kryerjen e detyrave të punës, por nga dobia personale e makinistëve”, vlerësuan nga HRMV Transporti.

Në trend Lajme

Më shumë
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Lajme
Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Lajme
Kalo në kategori