LAJMI I FUNDIT:

Kompanitë e autobusëve nga Kosova shmangin Serbinë për shkak të bllokimeve – kalojnë nga Mali i Zi dhe Shqipëria

Kompanitë e autobusëve nga Kosova shmangin Serbinë për shkak të bllokimeve – kalojnë nga Mali i Zi dhe Shqipëria

Dhjetëra autobusë nga Kosova që nga orët e vona të së martës e deri më tani kanë qenë të bllokuar nga Serbia në kufirin me Kroacinë, duke mos i lejuar që të vazhdojnë tutje.

Bllokime të tilla ka pasur edhe në kufirin Serbi-Hungari.


Si rrjedhojë e situatës së krijuar disa kompani të autobusëve kanë njoftuar se kanë ndryshuar drejtimin.

Kompania “Sharr Travel” ka njoftuar se autobusët për të ardhur drejt Kosovës kanë shmangur rrugën për në Serbi.

“Për shkak të situatës së krijuar në kufirin Kroaci-Serbi, ku pala serbe ka bllokuar disa autobusë dhe të njëjtit nuk po i lejon të vazhdojnë rrugën në territorin e saj pa asnjë sqarim të vetëm.

Ne po iu njoftojmë se autobusët e “Sharr Travel” për të ardhur drejt Kosovës e kanë shmangur Serbinë. Pra, autobusët tanë janë duke udhëtuar nga Kroacia në drejtim të Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Autobusi qe është nise mbrëmë nga Zvicra për në Kosovë ndodhet në Kroaci në drejtim të Splitit për të kaluar transit Malin e Zi dhe Shqipërinë”, ka njoftuar kompania “Sharr Travel”.

Drejtimin drejt Shqipërisë e kanë bërë edhe autobusët e kompanisë “Barileva Turist”.

Qytetarët e Kosovës po ndalohen edhe në kufirin serb me Hungarinë, MPJD: Hakmarrje e paralajmëruar nga Vuçiqi, e kemi njoftuar QUINT-in dhe BE-në
Lexo po ashtu Qytetarët e Kosovës po ndalohen edhe në kufirin serb me Hungarinë, MPJD: Hakmarrje e paralajmëruar nga Vuçiqi, e kemi njoftuar QUINT-in dhe BE-në

“Të nderuar qytetarë ju njoftojmë që të gjithë Autobusët që sot janë nisur nga Kosova në drejtim të Gjermanisë, rrugën e kanë vazhduar përmes Shqipërisë, Kroacisë dhe në drejtim të Gjermanisë. Siguria juaj është për ne gjithmonë në vendin e parë!”, thuhet në njoftim.

Ndryshe MPJD dhe MPB sot u kanë bërë thirrje qytetarëve që të shmangin kalimin me çdo kusht drejt Serbisë, pas situatës së krijuar. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

Lajme
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vranët dhe me diell, gjatë ditës shkarkime rrufesh

Vranët dhe me diell, gjatë ditës shkarkime rrufesh

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Kosova përshëndet zgjedhjen e Afrim Gashit në krye të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Kosova përshëndet zgjedhjen e Afrim Gashit në krye të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Lajme
Avdyli nga Lista Guxo thotë se s’ka vija të kuqe për PDK-në, reagojnë analistët

Avdyli nga Lista Guxo thotë se s’ka vija të kuqe për PDK-në, reagojnë analistët

Lajme
Kalo në kategori