LAJMI I FUNDIT:

Komisioni për Punë miraton Marrëveshjen ndërkombëtare për Reformë në Skemat Sociale

Komisioni për Punë miraton Marrëveshjen ndërkombëtare për Reformë në Skemat Sociale
Foto: Arkiv

Mes kritikave të opozitës është miratuar Marrëveshja ndërkombëtare për Reformë në Skemat Sociale në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere.

Reklama

Gjatë raportimit të ministrit të Financave, Hekuran Murati, nënkryetari i këtij Komisioni, Mërgim Lushtaku ka kërkuar reflektim nga qeveria për të tejkaluar siç tha ai këtë ngërç edhe në seancë plenare.

“Ne do të abstenojmë për këtë marrëveshje. Kam pritur reflektim për këtë, pasi që është hera e tretë që po shqyrtohet pa asnjë ndryshim”, theksoi Lushtaku.

Edhe dy deputetët nga pozita, Visar Korenica dhe Eman Rrahmani kanë kërkuar reflektim nga Ministria e Financave, veçanërisht për 15 milionë eurot të kësaj kredie.

Para votimit, deputeti Korenica tha se pa opozitën nuk kalon kjo marrëveshje në kuvend, prandaj për këtë ai kërkoi të gjindet një formulë për ridestinimin e 15 milonë eurove të kësaj shume që rrjedhin nga kredia 47 milionë.

“Ne duhet me gjetë mbështetjen e opozitës. Kot flasim nga tri katër orë nëse nuk e kemi mbështetjen e opozitës”, tha Korenica.

Ministri Murati u pajtua me propozimin e bashkëpartiakëve të tij, por deputeti Avdullah Hoti tha se është i vonshëm ridizajnimi i kësaj marrëveshje, pasi që është e nënshkruar tashmë.

“Ua ka lënë në dorë këtë marrëveshje Banka Botërore. Ishte dashur atëherë me kërku ridizajnim. Tash është vonë”, tha ai.

Ndërsa, shqyrtimi i Raportit Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021 është shtyrë për javën tjetër.

Po ashtu edhe Raporti Vjetor për Fondin e Kursimeve Pensionale për vitin 2021 është shtyrë sërish për javën e ardhshme.

Ndërsa, me shumicë votash Komisioni miratoi Raportin Vjetor Financiar të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2021. /KP/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Masat efiçiente në mbi 1 mijë shtëpi - çfarë duhet të dini për disbursimin

Masat efiçiente në mbi 1 mijë shtëpi - çfarë duhet të dini për disbursimin

Ekonomi
Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Vitaland
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Kalo në kategori