Sistemi imunitar është i rrezikuar nga faktorë të shumtë – stresi, mungesa e gjumit, ushqimi i keq dhe i pabalancuar, viruset, bakteret…

Prandaj është e nevojshme t’i sigurojmë “material” të mirë, në mënyrë që të mund të bëjë në mënyrën më të mirë punën e vet dhe të mbrojë organizmin tonë nga të gjitha ndikimet e dëmshme dhe shkaktarëve të sëmundjeve.

Të mos harrojmë më të rëndësishmen, sistemi imunitar është kyç në luftën kundër radikaleve të lira, të cilat janë ndër shkaktarët kryesorë të kancerit, por ka edhe rëndësi vitale për mbrojtjen e integritetit të qelizave të shëndetshme të organizmit, transmeton Telegrafi.

Qe se si do të forconi dhe fuqizoni imuniteti tuaj me recetën tradicionale nga vetëm tre përbërës plotësisht natyrorë.

E gjitha që është e nevojshme të bëni është që në mëngjes, sapo të ngriheni nga krevati, të pini në lukth të zbrazët përzierjen e cila përmban një lugë të vogël vaj kokosi, një lugë të vogël kanellë organike (jo nga qesja), një majë luge të vogël piper të zi të bluar dhe kësaj t’i shtoni një lugë ujë të vakët.

Tretësirën lehtë përzieni dhe e pini, mirëpo mos hani asgjë gjatë 30 minutave të ardhshëm.

Pos që imuniteti juaj do të “furnizohet” deri në maksimum, kjo tretësirë e vlefshme si ar do të mbështjellë lukthin tuaj dhe do të zvogëlojë telashet me tretjen apo thartirën, të cilat i keni, falë veprimit efektiv të vajit të kokosit në florën e lukthit. /Telegrafi/