Epoka ‘Galactico’ në Real Madrid mbahet mend për një mori arsyesh, por një lojë gjashtë minutëshe nuk është e kuptueshme.

Por, kjo është pikërisht ajo që ndodhi në janar të vitit 2005 kur Los Blancos priti Real Sociedad në një ndeshje të La Ligës.

Të dy skuadrat po luanin në barazim 1-1 dhe po afrohej minuta e 87-të kur stadiumi duhej të evakuohej për shkak të një frike për bombë.

Ish-futbollisti i Real Madridit pëson një aksident horror, u fut në semafor të kuq dhe u godit nga autobusi Ish-futbollisti i Real Madridit pëson një aksident horror, u fut në semafor të kuq dhe u godit nga autobusi

Të gjithë lojtarët dhe mbështetësit duhej të lironin ambientet pasi dikush që pretendonte se ishte pjesë e grupit bask ETA tha se një shpërthim do të ndodhte në orën 21:00 brenda Santiago Bernabeu.

Reklama

Doli të ishte asgjë më shumë se mashtrim, por për arsye sigurie loja u ndërpre.

Më pas javë më vonë, u luajtën minutat e fundit të ndeshjes. Në mënyrë të pabesueshme, ata teknikisht kishin dy trajnerë gjatë të njëjtës ndeshje pasi Vanderlei Luxemburgo zëvendësoi Mariano Garcia Remon.

Reklama

Të dy grupet e lojtarëve dhe tifozët ishin kthyer në stadium për të nisur ndeshjen nga minuta e 87-të. Dhe pavarësisht se ishte një përballje jashtëzakonisht e shkurtër, pati një gol për të festuar.

Mashtrimi i Ronaldo Nazario brenda zonës bëri që ai të rrëzohej dhe të jepej një penallti. Zinedine Zidane e konvertoi atë në gol, për t’i dhënë Los Blancos një fitore të çuditshme, por masive. /Telegrafi/

Reklama